Za vysoce asociální považujeme už samotné zvýšení DPH v letošním, ale i v příštím roce. Zejména senioři jsou těmito kroky silně postiženi, neboť se jim zvýšení inflace významně zvyšují náklady na živobytí, přičemž v řadě případů nemají šanci si nějaké peníze přivydělat. A proč by si také měli přivydělávat, když celý život poctivě pracovali?
Obáváme se, že výsledkem postupů současné pravicové vlády bude, že se všichni starobní důchodci se dostanou pod hranici chudoby. Za chudého se považuje podle evropských měřítek ten, jehož čistý měsíční příjem nedosahuje 60 % mediánu (někdy průměrné mzdy) v dané zemi. Takové riziko zde reálně je a úvahy o zmrazení důchodů by k tomu jen přispěly. Podle dat Českého statistického úřadu spadne do zmíněné kategorie každý občan, jehož čistý měsíční příjem nedosahuje 9.332 Kč. Největší podíl chudých občanů tak je v ČR již dnes právě mezi seniory.
Chceme stále ještě považovat Českou republiku za vyspělou demokratickou zemi, nikoli za rozvojový stát. Vláda země by se měla snažit o zvýšení blahobytu občanů, anebo alespoň o jeho udržení na stávající výši, nikoli uvrhovat občany do bídy.
České pravici dlouhodobě vadí, že valorizace důchodů byla v minulosti v době levicových vlád prováděna nad rámec daný zákonem. Nešlo přitom o nic jiného, než aby v době hospodářského růstu byla hladina důchodů vyrovnávána na takové hladině, která udrží důchody v rozumné relaci k průměrné mzdě a nedopustí propad statisíců důchodců do chudoby.
V rámci asociálních reforem nyní vláda stanovila pevnou valorizaci, která je automatická, bez možnosti zvyšování nad rámec daný zákonem. Tedy, aby nemohlo docházet k tomu, co činily vlády levicové. Je třeba dodat, že v letech 2005 až 2007 představoval růst HDM meziročně 6 %. V současnosti tedy platí to, že pokud růst cen, tedy inflace, a třetina růstu reálných mezd za rok dosáhnou v součtu alespoň dvou procent, je možné důchody valorizovat. Valorizace bude ve výši 100 procent růstu cen a jedné třetiny růstu reálných mezd.
Vzhledem k letošní výši inflace, kterou zapříčinilo zvýšení DPH a další neuvážené vládní kroky, se vládě evidentně nechce důchody valorizovat. Vláda chce opět ožebračit ty, kteří se nemohou bránit. Vláda Petra Nečase chce dokázat, že bez opt-outu budou senioři bez prostředků. Již dnes jsou statisíce těch, kdo jsou závislí na vyplácených důchodech, v téměř neřešitelné finanční situaci.
Tereza Holišíková, místopředsedkyně NS-LEV 21
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21