Nabízí se celá řada „perspektivních“ oborů, ze kterých je věru široké „uplatnění“.
Ostatně všude dominují zkratky titulů, které jsou jediným lákadlem, namísto nabízeného vzdělání. Pracovní trh v dnešní době vysokoškolské vzdělání do značné míry vyžaduje. Proč jít cestou trnitou a trápit se na nějaké obtížnější škole, když titul je stejný..? Stačí si odchodit zkoušky, nejlépe v jeden den a…všechny za 1, nebo A (což není nic ojedinělého) a vykrmit majitele škol školným. A to vše navzdory tomu, že absolvent pořádně nic neumí.
Proč studenta vyhodit, když platí? Bohužel se však zprůchodňují také státní školy s ohledem na jejich financování. Svědčí o tom i neustálé ústupky a obory, které školy vytváří. K čemu pak bude zástup pologramotných vzdělanců, nebo to je úmysl…? Ostatně nabídka škol daleko převýšila poptávku.
Dříve mohli studovat pouze ti, kteří prokázali schopnost získávat informace, analyzovat a vytvářet logický úsudek. Oproti tomu: „Chceš vystudovat dnes? Školu si už najdeš, nebo si škola najde tebe!“ Koneckonců i na základě zmiňovaných reklam se instituce o studenty doslova přetahují. Možným řešením situace je, aby do financování státních vysokých škol bylo započteno i uplatnění absolventů a soukromé VŠ byly financovány pouze z vlastních zdrojů.
Naštěstí v řadě podniků se při výběrovém řízení hodnotí, zda uchazeč je absolventem státní, či soukromé vysoké školy. Se soukromou pak životopis končí v koši, protože titul je vedený pouze na papíře a nikoliv v hlavě. Ale jsme si úplně jisti, že se státní školy do jisté míry „trendům“ soukromých nepřibližují?
Na závěr jedna vzpomínka. Češi v minulosti spolupracovali na zahraničních projektech, elektrárnami počínaje, přes cukrovary, až např. po strojírenství a těžbu ropy. Dnes i kvůli rozkradení podniků v devadesátých letech mezeru na trhu zaplnily zahraniční podniky, a ani školství (nejen v těchto oborech) nenahrává k výchově skutečných expertů.
Ing. Vladimír Hönig, Ph.D., vedoucí odborné komise SPOZ pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy, místopředseda Krajského výboru SPOZ Praha
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: SPOZ