Trestním oznámením na devět konkrétních osob vyvrcholila snaha Věcí veřejných osvětlit kauzu špatně postavené dálnice D47. Místopředseda strany Tomáš Jarolím ve věci stavby úseku Ostrava, Rudná – Hrušov podezírá představitele spolupracujících firem z podvodu a dokonce z organizovaného zločinu.
„Jsem přesvědčen, že to, co se na stavbě dělo nemohla být náhoda. Jednotlivé podvody byly příliš dobře koordinované,“ konstatoval Tomáš Jarolím. „Celá kauza se týká použití jiného materiálu do násypu stavby, než jaký si objednalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Je tak pravděpodobné, že na úkor ŘSD se firmy obohatily o více než půl miliardy korun. Zadavatel stavby, tedy stát zastoupený ŘSD, byl záměrně uveden v omyl a zhotovitelé s vědomím technického dozoru záměrně použili jiný, levnější materiál. Zadavateli však účtovali dražší materiál. Rozdíl v cenách je drastický – ŘSD bylo účtováno 373 korun za metr krychlový, ale ve skutečnosti byl nakupován materiál za 17,50 korun za kubík. Celkově tak vznikla škoda ve výši 536 milionů korun.“
Vysokopecní struska, která byla použita na dostavbu dálnice, byla pravděpodobně příčinou současného havarijního stavu komunikace. „ŘSD předpokládalo, že do násypu nebude dodávána levnější ocelárenská struska, která byla vyhodnocena jako riziková, ale v souladu se smlouvou kvalitní vysokopecní struska,“ vysvětlil místopředseda strany. „Byl použit necertifikovaný materiál, čímž zhotovitelé porušili zadávací podmínky stavby. Navíc podáváme podnět Ministerstvu životního prostředí a České inspekci životního prostředí k prošetření jaký materiál byl skutečně do násypu použit a jestli nedošlo k neoprávněnému nakládání s odpady. Nekvalitní strusku totiž nelze považovat za stavební materiál, ale právě za odpad.“
Pavel Reichard, tiskový mluvčí VV
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz