V roce 2010 se řada politiků z předních míst kandidátek divila, že jim unikly poslanecké lavice. Radost měli naopak ti noví, neokoukaní, které voliči katapultovali díky preferenčním hlasům ze zadních míst. Na frak tak dostaly stranickými centrálami pečlivě sestavené kandidátní listiny. Nyní už musí každý počítat s tím, že lidé provařené a nedůvěryhodné politiky dál nemusí pustit. Preferenční hlasy jsou v rukou voličů mocnou zbraní.
Bohužel, na krajské úrovni to doposud nebylo možné. Zatímco pro poslance byla stanovena hranice pěti procent přednostních hlasů, kandidát na krajského zastupitele se musel utkat s hranicí deseti procent. Anomálie, která neměla žádné opodstatnění.
Nyní je vše jinak. Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, která snížila hranice počtu preferenčních hlasů i pro krajské volby. Letos poprvé tak mají občané skutečnou šanci výrazněji ovlivnit složení krajských zastupitelstev. Pro politické strany to znamená náročnější pozici. Ale je to jen dobře. Tlak, který mohou lidé vyvolat, je dobrou sebereflexí pro všechny politiky. Kroužkování proto nepovažuji za hrozbu, ale za šanci.
Senátní volby budou důležité proto, že je třeba co nejvíce posílit roli horní komory Parlamentu jako protiváhy vůči pravicí ovládané Poslanecké sněmovně a pravicové koaliční vládě. Senát už dávno není nějakou zbytečnou žvanírnou. Naopak, jeho role je v posledních letech čím dál důležitější. Už jen fakt, že právě Senát může brzdit ty nejšílenější rádoby reformní plány vlády, je klíčový. Pokud uspěji v senátních volbách, budu tuto politiku, odpovědnou vůči lidem,
prosazovat.
Ing. Rudolf Kozák, kandidát do Senátu Parlamentu ČR za ČSSD
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz