Laudát (TOP 09): Politika inteligentního selhání

23.06.2012 7:26 | Zprávy

Brusel s napětím čeká na výsledek opakovaných voleb v Řecku. Většina Řeků chce zachovat euro, ale v neděli budou volit strany, které dovedou zemi k rychlému konci členství v eurozóně. Pokud se nestane zázrak.

Laudát (TOP 09): Politika inteligentního selhání
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Obdobný zázrak může odvrátit i nejhlubší krizi Evropské unie. I na jihu Evropy je slyšet názor, že viníkem krize je Německo. Nervozita panuje nejen mezi politiky, ale i veřejností. Ta s velkou pravděpodobností podpoří v příštích volbách stranu vedenou populárním komikem. Italská ekonomika přitom byla v roce 2010 sedmou největší na světě a třetí největší v EU. Italové tak nejsou chudí, ale jejich zemi svírá vysoký veřejný dluh. I přes prosincová fiskální opatření, naději na reformu pracovního trhu, schválenou penzijní reformu, připravované škrty ve zdravotnictví a reformu územního členění státu musí nyní země čelit další studené sprše.

Italští politikové i bankéři unisono tvrdí, že nutným krokem k záchraně Evropské unie je větší integrace. Vytvoření orgánu, který bude řídit fiskální politiku zemí, včetně té daňové, s „přihlédnutím“ k jejich vlastním potřebám. Jsou nakloněni i zdanění finančních transakcí.

A další příklad z ciziny. Jak léčili svého času krizi otcové izraelského hospodářského zázraku? Ministr financí Netanjahu omezil emise státních dluhopisů, aby donutil banky a penzijní fondy investovat do průmyslu a inovací. Finančními vehikly inovací se staly fondy rizikového kapitálu.

Jednoduše, společnost měla a má vysokou míru tolerance „konstruktivního“ neúspěchu čili „inteligentního selhání“. V ekonomice pohybu, hledání a zpochybňování daností není místo na ochranářské pracovní právo, na vysoké daně a rigidní bankovní sektor, kterému vyhovuje jistota státních dluhopisů a zisk „dolaďovaný“ nemravnými bankovními poplatky.

Na rozdíl od Řecka, Španělska a Portugalska, Itálie má silnou ekonomiku. Je výrobcem a exportérem mnoha průmyslových výrobků a léčiv s přidanou hodnotou. To vše dává naději, že tento výrazný ekonomický i kulturní partner naší země, svoje problémy zvládne.

František Laudát, poslanec za TOP 09

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: TOP 09

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Kobza: Započala éra rozumu?

15:15 Jiří Kobza: Započala éra rozumu?

Jeden nemusí být zrovna fanatickým stoupencem politického stylu Donalda Trumpa, ale nikdo mu neupře,…