Evropský výbor pro zabránění mučení opakovaně vyzval Českou republiku k ukončení praxe chirurgických kastrací v kontextu ochranného léčení, poprvé v roce 2008. Navzdory tomu zůstává tato kontroverzní praxe stále platná, vláda P. Nečase ji na svém posledním jednání nijak nezměnila.
Běžná praxe tak v ČR je, že souhlas s tímto způsobem kastrace dávají lidé v okamžiku, kdy jsou v soudně nařízené ochranné léčbě a často v přivolení k souhlasu vidí jedinou možnost, jak dosáhnout propuštění. Zdánlivě dobrovolné rozhodnutí tak ve skutečnosti dobrovolné není.
V posledních třiceti letech řada zemí, které dříve chirurgické kastrace prováděly, upustila od tohoto druhu léčby, protože je již považován za zastaralý. Byly vyvinuty nové metody léčby, jak medikamentózní, tak různé metody psychoterapie, které jsou zejména v kombinaci považovány za stejně účinné, ne-li účinnější než chirurgické kastrace.
Ochrana společnosti musí být komplexní. Patří k ní nejen ústavní ochranná léčba, ale i účinnější přechod k léčbě ambulantní a dlouhodobá, v některých případech trvalá kontrola pacientů s deviací.
Česká republika je poslední evropskou zemí, kde se chirurgické kastrace ve větší míře uplatňují. Měla by svoji praxi přehodnotit a doporučení Evropského výboru pro zabránění mučení vyhovět.
Anna Šabatová, předsedkyně komise pro lidská práva, rovné příležitosti a rodinu
Michaela Marksová Tominová, stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz