Pro nás je to součástí evropského směřování, protože země eurozóny potřebují vyřešit dnešní dluhovou krizi a je potřeba zavést Radu fiskální odpovědnosti, zavést dluhovou brzdu a omezit strukturální deficity v běžném roce. ČSSD ve věci dluhové brzdy prosazuje její aktivizaci při dluhu veřejných financí nad 45% HDP. Předpokládáme rovněž, že poté co bude vyřešena současná dluhová krize v eurozóně, bude opět na stole zavedení eura v ČR a že jej také naše země přijme, až to bude pro ni výhodné.
ČSSD poslala své dva zástupce (stejně jako všechny parlamentní strany) do pracovní skupiny při Ministerstvu financí ČR. Tato skupina se snaží nalézt konsenzus, aby fiskální ústava mohla být přijata jako ústavní zákon.
Vzhledem k tomu, že se na přípravě fiskální ústavy seriózně pracuje, vyvolává dnešní vystoupení pana premiéra Nečase jisté rozpaky. Skoro to vypadá, že hlavním cílem dnešního vystoupení bylo předběhnout ministra financí Kalouska, který by měl v krátké době předložit návrh fiskální ústavy. Jako zlomyslnost je možné chápat premiérův návrh, aby se při nedodržení finanční ústavy snížily platy zodpovědných ústavních činitelů až o 20%. Při realistické prognóze veřejného dluhu by sankce postihly vládu vzniklou po volbách v roce 2014, krátce po jejím nástupu do funkce. Nová vláda by měla snížené platy za dluhy, které vyrobil Nečas s Kalouskem.
Problém je rovněž v tom, že předseda české vlády Nečas už v otázce smluvního dodržování rozpočtových pravidel jednou selhal a to rovnou na mezinárodní úrovni, když svým odmítnutím podepsat smlouvu o rozpočtové zodpovědnosti v rámci EU de facto poslal naši zemi mimo hlavní jádro Evropské unie a poškodil tak české národní zájmy. Chtělo by se doufat, že cílem jeho dnešní tiskové konference nebyla snaha zakrýt toto hrubé selhání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD