Nečas: Česko a Maďarsko podporují přísnější rozpočtová pravidla

17.12.2011 11:40 | Zprávy

Česko a Maďarsko podporují plánovanou mezivládní smlouvu, která ma posílit rozpočtovou odpovědnost unijních zemí. Primárně by se ale měla vztahovat na země eurozóny. Předsedové vlád Česka a Maďarska se na tom shodli na společném jednání v Budapešti.

Nečas: Česko a Maďarsko podporují přísnější rozpočtová pravidla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

"Naše země mají zájem na stabilní a silné eurozóně. Česko jako malá, otevřená, proexportně orientovaná ekonomika je na vzájemném obchodu se státy eurozóny bytostně závislá," řekl na tiskové konferenci český premiér Nečas.

"Nevytvořili jsme krizi eurozóny a nejsme schopni ji sami vyřešit. Nechceme ale klást jakékoli překážky tomu, aby se eurozóna z problému dostala," doplnil maďarský premiér Orbán.

Proto se Česko a Maďarsko chtějí intenzivně účastnit jednání o nové mezivládní smlouvě, která by v budoucnu měla posílit koordinaci hospodářských politik a zlepšit fiskální disciplínu unijních zemí. Nečas a Orbán se zároveň shodli, že primárně by se nová pravidla měla vztahovat na členské země eurozóny a na nečlenské státy eurozóny, by se měla vztahovat až v okamžiku jejich vstupu do skupiny zemí se společnou evropskou měnou.

"O konkrétní podobě smlouvy se bude teprve jednat. To, co bychom například už teď ale mohli označit za překážku z pohledu našich zemí, jsou daňové harmonizace. Ty jsou pro nás těžko akceptovatelné," řekl Nečas. "Chceme jednat v klidu a rozhodně nechceme, aby nás někdo nutil ke spěchu," doplnil Orbán.

Za prospěšné by přitom oba považovali užší spolupráci zemí Visegrádské čtyřky, stejně jako tomu bylo při jednání o přiznání kandidátského statusu Srbsku. Limity spolupráce ale leží například v tom, že Slovensko již patří ke státům, kde se platí společnou evropskou měnou.

Oba premiéři na společném jednání podpořili také intenzivnější hospodářskou spolupráci, která je zhruba o pětinu nižší, než byla v roce 2008, tedy v době před hospodářskou krizí. Za prospěšnou označili dosavadní spolupráci v energetice, a to jak v úrovni nových zdrojů, tak přepravních kapacit.

Česko a Maďarsko chtějí dál spolupracovat i v oblasti zbrojního průmyslu a výcviku pilotů na cvičných letounech L-39 Albatros a L-159 Alca.

V odpoledních hodinách předseda vlády Petr Nečas jednal s předsedou Parlamentu Maďarské republiky László Kövérem a setkal se s prezidentem Maďarské republiky Pálem Schmittem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: Podnikatelé jsou stejně jako doprava krví ekonomiky

6:06 Ministr Kupka: Podnikatelé jsou stejně jako doprava krví ekonomiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k setkání se zástupci Francouzsko-české obchodní komo…