Většina poslaneckého klubu ODS podpořila také kompromisní pozměňovací návrh, kterým poplatky za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých látek do ovzduší skončí v roce 2015. Při vypouštění tuhých znečišťujících látek, které obyvatele trápí nejvíce, bude poplatek 4 200 Kč za tunu vybírán až do roku 2021.
„Díky právě schválenému zákonu se konečně můžeme legislativně opřít o ustanovení tolik potřebná pro reálné zlepšení stavu ovzduší v nejvíce zatížených regionech. Podařilo se nám nalézt kompromis mezi nezbytnou péčí o životní prostředí a přiměřenou ekonomickou zátěží všech podnikatelských subjektů bez rozdílu, které působí při své činnosti na kvalitu ovzduší,“ shrnuje zákon poslanec ODS a člen výboru pro životní prostředí Tomáš Úlehla. „Dalším jeho přínosem je snížení administrativní zátěže všech zainteresovaných stran, nastavení jasných pravidel při smogových situacích a v neposlední řadě snížení počtu sledovaných ukazatelů, včetně režimu jejich zpoplatnění,“ doplňuje Úlehla. Zpřísnila se podle něj také pravidla pro technologická zařízení, která by měla zaručit co nejšetrnější přístup všech provozovatelů zdrojů znečištění ovzduší k životnímu prostředí.
Největší diskuzi vzbudila výše poplatků za znečišťování. Podle poslance ODS a člena hospodářského výboru Jana Bureše se nakonec podařilo prosadit rozumný kompromis. „Schválená verze zákona je kompromisem mezi rapidním nárůstem poplatků, který navrhoval vládní návrh zákona, a návrhem hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, který chtěl tyto poplatky úplně zrušit. Motivace znečišťovatelů škodit co nejméně zůstane, zároveň ale zákon nebude likvidační pro český průmysl a teplárny," zdůraznil Jan Bureš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS