Deficit nepokryje ani zvýšení nižší sazby DPH z deseti na čtrnáct procent, které vynese podle jeho propočtů jen 22 miliard. Tato slova šéfa resortu si vyslechli diváci televizního pořadu Hyde Park v tomto týdnu. Někteří mohli být i překvapeni.
Proč? Vždyť zvýšení (pro mnoho lidí dosti bolestné) nižší sazby DPH, propagované všemi hlasitými mluvčími vlády a pravicové koalice, se přes odpor sněmovní opozice a většiny senátorů zákonem zavedlo právě proto, aby se vytvářela rezerva na pokrytí výpadku průběžného důchodového systému v ten moment, kdy z něho někteří poplatníci vyvedou část prostředků do druhého pilíře - soukromých fondů. To však nastane nejdříve až v roce 2013!
Jak to tedy je? Opravdu mají příjmy ze zvýšení DPH nahradit výpadek v novém pilíři penzijního systému? Ačkoli k jeho ustavení letos ještě nedošlo, ministr práce a sociálních věcí už říká, že půjdou tyto inkasované prostředky na výplatu letošních důchodů v prvém státním pilíři, který je - zejména v důsledku postupných vládních legislativních změn od roku 2007 - nevyrovnaný!
Objem vyplácených »běžných« důchodů narůstá nad prognózy například proto, že enormně stoupá počet nových předčasných důchodů na jedné straně (lidé v předdůchodovém věku odcházejí do předčasného důchodu, protože si nemohou udržet stávající zaměstnání a nalézt nové), a na druhé straně tímto nastává vyšší výpadek odvodů sociálního zabezpečení.
Dalším faktorem je, že od stávajícího roku se ještě více snižují stropy pro odvody na sociální zabezpečení. Tedy stručně řečeno – snižuje se hranice na 100 548 Kč měsíčně, od níž již není příjem podroben odvodu na důchodové pojištění.
Nemusím snad zdůrazňovat, že mj. i pomalejší růst mezd znamená nižší index nárůstu pojistného a stále vysoká nezaměstnanost snižuje počet osob odvádějících pojistné. S tím souvisí i převádění pracovních poměrů na dohody o provedení práce (do 10 000 Kč se neodvádí pojistné) či »transformace« zaměstnanců na OSVČ (tzv. švarcsystém znamená »optimalizaci« vyměřovacího základu na minimum), ale i vyplácení mezd »na ruku« (to je ona šedá ekonomika bez daní a odvodů), neboť zaměstnávání osob mimo pracovní poměr je pro zaměstnavatele levnější. Tato praxe však okrádá veřejné zdroje.
Pomalu a nezvratně se znovu a znovu potvrzuje, jak »dobře« jsou promyšleny reformní plány této koalice. Dobře pro bohaté a špatně pro sociální funkce státu! To, co je zdánlivě odborně vykládáno rádobyodborníky, ale v podstatě propagandisty vládních návrhů, se posléze ukazuje jako nefunkční pro kolektivní zabezpečení většiny občanů. Vtírá se tak otázka o smyslu a funkci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
Miroslav OPÁLKA, poslanec Parlamentu ČR, stínový ministr a místopředseda stínové vlády KSČM pro sociální strategii
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz