Paroubek: Nehorázné plány na zaplnění státní kasy

06.01.2012 10:41 | Zprávy

Léčebný postup ministra financí Kalouska pro do recese se ubírající českou ekonomiku není nepodoben euthanasii.

Paroubek: Nehorázné plány na zaplnění státní kasy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Jen pacient se nemohl vyjádřit, zda je tento postup jeho vůlí. Jeho vyjádření není jaksi pro operatéra důležitým. Poslední, o které byl ve volbách požádán, bylo, že uvěřil diagnóze o zhoubném bujení dluhu, smířil se s drsnou dietou a dalším zaplacením chyb jiných. Také doufal v to, že operatéři neudělají stejnou chybu jako před třemi lety (v roce 2009), kdy po jejich zásahu musel českou ekonomiku resuscitovat narychlo složený tým do vlády povolaných „úředníků“.

Rok se s rokem sešel a pacient, ekonomika, kterou reprezentují lidé, nikoli tabulky, se dozví, že s tím dluhem to tak tragické není. Bohatýři jdoucí na zteč do boje s korupcí a klientelismem se demaskují jako prvotřídní loupežníci. Míra defraudace a mrhání, míra korupčnických nároků a drzosti, míra parazitování na společnosti je neskutečně vysoká. Nejde o parazitování na sociálních dávkách. To je problém z hlediska rozpočtu stejně významný jako jedna rozkradená zbrojní zakázka, jedna zapomenutá Opencard či jeden pod koberec zametený IZIP. Přesto vláda bojuje raději s Romy a nikoli s Kmotry.

Rok se s rokem sešel a diagnóza nemoci operatérů Kalouska, Nečase a Drábka a spol. se zase jeví jako chybná. Kvazireformy spočívaly doposud v ubrání kyslíku pacientovi, rozkradení léků a profackování pacienta za drzý pohled. Tak by se daly hodnotit úsporná opatření ve všech resortech, které se ve svém důsledku projeví sníženou spotřebitelskou a investiční poptávkou a následným logickým meziročním propadem ekonomiky. Podobně prozíravé je rušení zastupitelských úřadů v zemích s importním potenciálem pro naše exporty, škrty ve spolufinancování dotačních prostředků z rozpočtu EU, či úspory v sociálních službách. Všude tam, kde byla možnost dát ekonomice potřebný lék, byl tento vyhozen do koše.

Rok se s rokem sešel a sliby operatéra před nástupem pacienta na léčbu se rozplynuly. Smrtící pro ekonomiku je prý nárůst daňové zátěže. Takže roste jako nikdy před tím. Sblížení sazeb DPH bylo prvním krokem, nyní má následovat druhý. Zvýšit a sjednotit sazbu DPH u všeho zboží a služeb až na 20 a možná i více procent. Na více nežli je to obvykle u potravin v okolních zemích. Zdanit spotřebu jak jen to jde. Ekonomicky je to možná správná teze, ale rozhodně ne v krizi. Ne v zemi, kde byla od roku 2008 ignorována daňová progrese či alespoň vyšší daňové zatížení nejbohatších vrstev obyvatel. Poslední vyjádření pánů Kalouska a Drábka o ekonomické perspektivě naší země není již jen ekonomický diletantismus, je to drzost nejvyššího stupně.

V zemi, kde je každá třetí koruna z veřejných rozpočtů rozchvácena, kde vymahatelnost práva se trvale snižuje, kde občan dostává veřejnou službu spíše jako represi a byrokratickou zátěž nežli jako pomoc, kde stav silnic se blíží tankodromu a staví se na odpadu namísto na solidním fundamentu, v zemi, kde zbrojaři počítají marže na stamiliony, kmotři majetky na miliardy a v politice je slušný člověk zdecimován a grázl si vydobude neotřesitelnou pozici, v zemi, kde partajničení je víc nežli zájem státu, se odváží ministr financí nepřímo říci, že jeho léčba zkolabovala (to opomíjím, že důchodová reforma zatím ani nezapočala) a že účet mají zase zaplatit ti nejpotřebnější a nejslušnější. Jednou větou ti, kdo se nebudou bránit. Stejným dechem pak dodat, že není možné sáhnout na daně pro podniky s velkou tržní silou, na příjmy bohatých a na lumpy, kteří si naši zemi přivlastnili. To není diletantismus, to je drzost.

Mayové ve svém kalendáři kdysi předpověděli apokalypsu. Ekonomickou a společenskou apokalypsu nám však může přinést namísto mayských výpočtů dogmatická neoliberální zaslepenost operatérů Nečase, Kalouska a Drábka. Podle mého názoru dráždí hada bosou nohou. Kdyby své úsilí, jakým decimují ekonomiku, namířili na potírání skutečného problému naší země – a tím je nehospodárnost a korupce, byli by v budoucnu velebeni jako prospěšní politici. Takto se stanou reprezentanty nejhoršího vývoje ekonomiky a společnosti od roku 1989.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Volby v USA. Tohle bude fakt velká zábava

16:14 Rajchl (PRO): Volby v USA. Tohle bude fakt velká zábava

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prezidentským volbám v USA.