Potvrdil jsem si to dokonce u několika odborníků z oblasti práva a bezpečnosti, kteří nad tímto nápadem pouze kroutili hlavou.
Policisté se ve své práci neobejdou bez perfektní znalosti práva, kriminalistiky, kriminologie, psychologie a služebního výcviku, který jen v základní rovině zabere minimálně celý jeden rok, aby mohl takový policista vůbec zakročovat, a to ještě pod vedením staršího a zkušenějšího policisty. Pokud jde o znalosti práva, je nezbytně nutné, aby každý policista měl velmi dobré znalosti ústavního práva, zejména Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku ČR, a od které se odvíjí veškeré současně platné právní normy.
Každý policista musí mít rovněž perfektní znalost trestního práva, zejména trestního práva hmotného (trestní zákon) a trestního práva procesního (trestní řád). Dále musí mít vynikající znalost správního práva s důrazem na zákon o přestupcích, musí ovládat občanské právo (občanský zákoník), rodinné právo a další druhy práva.
V 21. století, které je obecně nazýváno stoletím vzdělanosti, je zejména s ohledem na některé tristní zákroky naší policie potřeba vzdělanost policistů podstatně zvýšit, nikoli radikálně ponížit, jak se evidentně domnívá policejní prezident.
Je třeba vzít v úvahu, že podobnými „rychlokurzy“ byli naposledy přijímáni policisté v 50. letech, kde pak v důsledku toho, že oproti odbornosti byla upřednostňována stranická legitimace, docházelo k nenapravitelným excesům, vykonstruovaným procesům či politickým vraždám.
Připomínám navíc, že podobné tendence zde v minulosti již několikrát byly, ale k ničemu pozitivnímu to nevedlo. Služba v rámci Policie ČR je tak náročná, že ji mohou vykonávat pouze profesionálové, nikoli „rychlokvašky“.
Nepřekvapuje mne však, že s takovými návrhy přichází člověk, který je pro velkou část policistů symbolem zmaru a beznaděje, a který se neštítí zaútočit na svého bývalého kolegu brigádního generála JUDr. Jiřího Vorálka jenom proto, že projevil ochotu podílet se na vzniku skutečně kvalitního programu politické strany národních socialistů v oblasti bezpečnosti.
Přehlédl jsem kritiku ze strany poslankyně ODS Jany Černochové, která dlouhodobě slušně řečeno sdílí společnou domácnost s náměstkem policejního prezidenta Červíčkem, a přehlédl jsem i kritiku ze strany místopředsedy strany Věci veřejné Tomáš Jarolíma, jehož faktický šéf Vít Bárta je obviněn z úplatkářství. Kritika ze strany policejního prezidenta Lessyho, který údajně získal svou funkci na bujarém večírku ve vinném sklípku Radka Johna, a jeho výsledky tomu odpovídají, by se měl generálu JUDr. Jiřímu Vorálkovi veřejně omluvit.
Nápady typu rekvalifikace zájemců o vstup do řad policie jsou nehodné funkce policejního prezidenta, který by takto vůbec vystupovat neměl, zejména proto, že sám má vystudovanou Policejní akademii České republiky v Praze, která má vysokou prestiž.
Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21