Ochrana autorských práv, nebo bezpečnost na internetu? I když se tyto dva pohledy střetávají, je jasné, která bude mít v médiích větší ohlas. Je to snad tím, že by bezpečí na internetu nebylo tématem?
Právě naopak. Téma bezpečnosti posilují útoky na weby veřejných institucí, stahování databází a jejich zveřejňování na internetu. Stranou těchto komentovaných zásahů však stojí realita, kdy dnes a denně za svoje neuvážlivé jednání zejména na sociálních sítích pykají méně zkušení uživatelé.
Debata o bezpečnosti je bohužel často vnímána jako série zákazů a restrikcí mocnějšími, ať už to jsou rodiče, nebo pedagogové, později zaměstnavatelé. A možná i tento přístup ústí do prosazování takových návrhů, které jsou opět založené na restrikci a strachu. Do takových návrhů, proti kterým se posléze protestuje.
Mottem letošního Dne bezpečnějšího internetu 2012 je heslo „Objevujte digitální svět spolu… bezpečně“. Vyzývá zejména rodiny k mezigeneračnímu dialogu o bezpečném užívání internetu. Ale budou si mít co říct? Vždyť nejmladší generace je prostě on-line a samozřejmě předčí své rodiče, natož prarodiče. Často ale taky na své experimentování doplácí. Přitom svoje zkušenosti získává z drtivé většiny doma. Zhruba desetinu dětí (9 až 12 let) už někdo na internetu obtěžoval a asi šestina rodičů se o on-line aktivity svých potomků nezajímá.
Jaroslav Poláček
volební manažer a IT specialista TOP 09
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09