Dnes 10. března 2012 v rámci mezinárodní akce „Vlajka pro Tibet“ na radnicích, magistrátech a krajských úřadech českých měst a vesnic vlají tibetské vlajky jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity. Touto akcí si připomeneme již 52. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.
Senátor Petr Šilar, nejen jako člen parlamentní Skupiny přátel Tibetu, ale i jako starosta obce Horní Čermná, k tomu říká: „Lidská práva jsou v Tibetu dlouhodobě porušována. Probíhá masivní stěhování čínského obyvatelstva na území Tibetu… přitom původní obyvatelé jsou v tamějších vězeních vystaveni nelidskému zacházení, a to dokonce včetně nezletilých osob. Omezování svobody tisku, trestání kritického vyjadřovaní na veřejnosti a celková cenzura je na denním pořádku. Diskriminace Tibeťanů ve všech sférách života tak zůstává, po víc jak padesáti letech, stále velkým problémem. Proto je naší povinností a naštěstí i právem na tyto skutečnosti upozornit a podpořit obyvatele Tibetu. Sám dalajláma tvrdí, a dosvědčují to i další Tibeťané, že symbolické akce tohoto typu jim pomáhají, a to nejenom morálně,“ dodává Petr Šilar.
V roce 1950 násilně obsadila území Tibetu armáda Čínské lidové republiky. V roce 1951 byla podepsána dohoda, která Tibetu přiznávala vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržena. Omezení základního práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování a pohybu, ničení klášterů a národních památek, přeměna Tibetu na vojenskou základnu, strach o život Jeho Svatosti dalajlámy a zejména násilně vedená protitibetská komunistická politika Číňanů vedla Tibeťany k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. 80 000 Tibeťanů bylo zabito, mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů. Počet tibetských uprchlíků se dnes odhaduje na 150 – 180 000.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz