Šilar (KDU-ČSL): Problémy s černou zvěří ukazují nezastupitelnost myslivců

13.01.2012 15:58 | Zprávy

Divoká prasata se přemnožila a začínají působit vážné škody. „A může být ještě hůř. Jestli myslivci nedostanou možnost účinně regulovat stavy černé zvěře, budeme čelit mnohem závažnějším problémům,“ varuje předseda senátní komise pro rozvoj venkova Petr Šilar.

Šilar (KDU-ČSL): Problémy s černou zvěří ukazují nezastupitelnost myslivců
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor za KDU-ČSL Petr Šilar

Zprávy o škodách, které způsobují divoká prasata na zemědělských plodinách nebo na golfových hřištích, se začínají v médiích objevovat stále častěji. „A to je jen špička ledovce,“ varuje senátor Petr Šilar. „Černá zvěř může být zdrojem nákaz. Jedná se zejména o klasický mor prasat, který je velmi nebezpečnou virovou nákazou, se kterou veterináři v Evropě bojují přes 140 let. U divokých prasat mor většinou probíhá latentně. Existuje zde ale vážné riziko přenosu nemoci na domácí chovy. Následky by v takovém případě byly devastující. Dalším onemocněním divočáků, tentokrát parazitárním, je Trichinella spiralis. Ta může mít při přenosu na člověka až smrtelné následky. Nakazit se lidé mohou sice jen požitím nedostatečně tepelně opracovaného masa z nemocného kusu, není ale radno toto riziko podceňovat,“ vysvětluje Šilar.   

Populační exploze černé zvěře je evidentní – lidé se s divokými prasaty setkávají už i na periferii velkých měst, rozryté louky nebo golfová hřiště jsou k vidění stále častěji, výjimkou nejsou ani střety divočáků s motorovými vozidly. Škody na zemědělských plodinách jdou do statisíců a zemědělci požadují jejich náhrady. „Myslivci se snaží stavy černé zvěře redukovat. Svědčí o tom i statistiky. Zatímco v roce 2000 lovili kolem 70 tisíc prasat ročně, v roce 2010 překročil jejich odlov už 140 tisíc kusů,“ vypočítává lidovecký senátor. „Je evidentní, že ani toto tlumení stavů černé zvěře není dostačující. Protože se jedná o zvěř s převážně noční aktivitou, měli bychom uvažovat o možnostech povolení lovu se světelnými zdroji nebo s přístroji pro noční vidění,“ myslí si Šilar.  

„Na situaci s přemnoženými divočáky se ukazuje, jak nezastupitelnou úlohu myslivci mají. V přírodě, kterou člověk intenzivně využívá a obhospodařuje, se nelze spoléhat jen na autoregulační mechanismy. Myslivců přitom ubývá a většinu jich tvoří lidé starší 50 let,“ upozorňuje Petr Šilar. Myslivci by proto podle senátora měli cítit větší podporu ze strany státu. Nezbytná je i spolupráce mezi myslivci, zemědělci, lesníky a dalšími zainteresovanými subjekty. Bez ní je podle Šilara řešení problémů s přemnoženými divočáky v nedohlednu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Českými médii to jen tak trochu prošumělo

15:06 Zahradil (ODS): Českými médii to jen tak trochu prošumělo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zamítnutí posledních dvou federálních žalob proti D…