Návrhy ministerstva školství pokládáme za nedomyšlené, věcně chybné a nebezpečné jak pro akademickou svobodu, tak i dostupnost vysokoškolského vzdělání.
Vyzývám proto předsedu vlády Petra Nečase, aby v této situaci, kdy s návrhy ministra Dobeše panuje široká nespokojenost jak rektorů, univerzitních pedagogů, studentů, řady odborníků i opozice, nepřipustil projednávání kontroverzních zákonů ve vládě a uložil ministru školství jejich zásadní přepracování.
Žádám rovněž předsedu vlády, aby osobně garantoval, že v této věci dojde ke skutečnému dialogu mezi ministrem školství a akademickou obcí.
ČSSD podporuje myšlenku rovných šancí na kvalitní vzdělání a tím i dosažení životního úspěchu pro všechny mladé lidi bez ohledu na to, jestli se narodili v chudé, nebo v bohaté rodině. Návrh na zavádění školného na veřejných vysokých školách je proto pro sociální demokraty principiálně nepřijatelný. Vytváří ekonomický census a sociální bariéru v přístupu ke vzdělání. Konkrétní podoba školného, tak jak ji navrhuje ministr Dobeš z VV, navíc připomíná spíše nový finanční produkt, připravený na objednávku bankéřů a výhodný pouze pro banky jako takové. Školné nezvýší úroveň vzdělávání, protože jeho zavedení bude doprovázet pokles státních dotací pro veřejné vysoké školy.
Školné se tak stává jen dalším útokem vlády na peněženky rodin ze středních vrstev a nízkopříjmových skupin.
ČSSD je přesvědčena o tom, že pokud má být česká společnost do budoucna úspěšná, jak pokud jde o růst životní úrovně tak i konkurenceschopnosti, je naprosto nezbytné zachovat její sociální prostupnost a neplýtvat talentem a pílí žádného z občanů. Nezbytnou podmínkou sociální prostupnosti společnosti je rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání, včetně vzdělání vysokoškolského. Pokud pravicová vláda Petra Nečase zavede školné na veřejných vysokých školách, ČSSD bude usilovat o jeho úplné zrušení, jakmile k tomu dostane od občanů dostatečně silný mandát v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.
Komentář stínového ministra školství:
Nedovedu si představit, aby Parlamentem ČR prošel zákon o VŠ, který odmítají samy vysoké školy a jak by mohl poté fungovat v praxi. Je to jasný signál, že nebyl dostatečně projednán jak s VŠ tak s opozicí. Několikrát jsme nabízeli pomocnou ruku při přípravě návrhů, což nebylo ministrem Dobešem vyslyšeno. Podoba těchto dvou návrhů je pro nás naprosto nepřijatelná a navíc je velmi nebezpečná pro zachování kvality vysokého školství. Takto zásadní zákon nelze projednat bez opozice, protože jde o zákon s dlouhodobým dopadem do vysokého školství.
Marcel Chládek, senátor a stínový ministr pro školství
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz