Sobotka (ČSSD): Zakázky za miliony na MPSV, bez výběrového řízení

13.03.2012 17:00 | Zprávy

Projev na 36. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. 3. 2012

Sobotka (ČSSD): Zakázky za miliony na MPSV, bez výběrového řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Děkuji. Vážená paní předsedkyně, těch témat je skutečně mnoho, která by stála za to, aby se diskutovala na této schůzi Poslanecké sněmovny. Obávám se, že poté, až se bude hlasovat o schválení programu schůze, tak je otázka, kolik z nich obstojí testem hlasování vládní většiny, nicméně já cítím povinnost tady zvednout dvě věci, které jsou natolik závažné, že není možné, abychom o nich při příležitosti zahájení schůze Poslanecké sněmovny mlčeli. Mrzí mě, že tady vláda není zastoupena příliš početně, nicméně viděl jsem tady ještě před chvílí alespoň pana ministra práce a sociálních věcí pana Drábka.

První bod, který bych rád navrhl do programu schůze, by se týkal podivného hospodaření Ministerstva práce a sociálních věcí. Rád bych tedy požádal, abychom zařadili nový bod na program schůze Poslanecké sněmovny, a to dnes po pevně zařazených bodech s názvem Podivné hospodaření Ministerstva práce a sociálních věcí.

Vláda Petra Nečase o sobě ráda tvrdí, že je vládou boje proti korupci, přitom tato vláda má ve svých řadách ministra práce a sociálních věcí Drábka, který vyřešil pořízení nového softwaru pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, konkrétně pro úřady práce, bez výběrového řízení. Tato vláda strávila hodně času tím, že mluvila o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek, o tom, že je potřeba snížit limit pro zadávání veřejných zakázek. Během roku 2011 to zvládl ministr práce a sociálních věcí bez jakéhokoliv limitu a dokonce bez jakékoliv veřejné zakázky. A tady nemluvíme o nějakých miliónech korun, pro které je v tuto chvíli obviněn náměstek ministra zdravotnictví pan Vít, jinak hlavní hygienik České republiky, tady mluvíme o zakázkách a dlouhodobých kontraktech na dodávku softwaru pro úřady práce, a to v řádech stovek miliónů korun.

Jenom podle údajů Mladé fronty Dnes se za nový software na Ministerstvu práce v roce 2011 utratilo 349 mil. korun. A tytéž noviny dokonce napsaly, že kolabující systém úřadu práce, ten nový software, který není kvalitní, tak bude stát více než ten starý, což je docela zajímavé tvrzení, které když si porovnám s dnešním prohlášením ministra práce na jeho dnešní tiskové konferenci, že nový systém ušetří, tak je to úplně něco jiného.

Zajímavé je, že tuto velkou zakázku v řádu set miliónů korun získaly čtyři soukromé firmy, a to prostřednictvím firmy Fujitsu, která má rámcovou smlouvu s Ministerstvem vnitra. Když jsme se pana ministra Drábka ptali i tady v Poslanecké sněmovně a když se pana ministra Drábka ptali novináři a ptali se ho všichni ostatní, jak je možné, že na nového dodavatele softwaru nebylo vypsáno žádné výběrové řízení, tak se pan ministr Drábek odvolal na rámcovou smlouvu, která byla uzavřena v době Topolánkovy vlády mezi Ministerstvem vnitra a firmou Fujitsu a firmou Microsoft s tím, že tato rámcová smlouva pokrývá jakékoliv další inovace softwaru ve státní správě a že tedy Ministerstvo práce s odvoláním na smlouvu z roku 2008 už vlastně nemusí dělat žádná nová výběrová řízení a že všechno zařídí firma Fujitsu. Firma Fujitsu si našla čtyři nové dodavatele pro software pro úřady práce, ale našla si je bez jakéhokoliv výběrového řízení, to znamená, že tady nikdo neposuzoval ani cenové nabídky, nikdo neposuzoval ani kvalitu, prostě se našly čtyři společnosti, které dodaly software pro úřady práce a skončilo to fiaskem. Skončilo to několikaměsíční krizí, kterou řešili zaměstnanci úřadů práce za cenu přesčasů, za cenu práce o víkendech, za cenu nočních směn a stejně systém kolaboval a do dneška má velké problémy.

Asi by to bylo všechno v pořádku, kdyby všichni podezřelí vypovídali stejně, ale tento týden zřejmě neudržel nervy na uzdě bývalý ministr vnitra Langer, který se vyjádřil na svém facebooku způsobem, který úplně zpochybňuje to, co nám tady ministr Drábek povídal. Já bych teď nevystupoval, nechtěl bych zařadit nový bod, kdyby tady nebyl zcela zjevný rozpor v tom, co říká bývalý ministr vnitra Langer, který byl odpovědný za uzavření rámcové smlouvy, a tím, co říká dnešní ministr práce a sociálních věcí Drábek, který tuto smlouvu aplikuje tak, že už se obejde bez jakýchkoliv využití zákona o zadávání veřejných zakázek.

Ministr vnitra Langer se vyjádřil na svém facebookovém profilu podle serveru aktuálně.cz následujícím způsobem. Cituji bývalého ministra vnitra Langera: "To si pan Drábek dělá legraci. To, co s ní provedlo jeho ministerstvo - rozumějte s rámcovou smlouvou - je stejné jako na rámcovou smlouvu na nákup kalkulaček koupit raketoplán a několik družic k tomu", uvedl exministr Langer na svém facebookovém profilu. Na dotaz deníku aktuálně.cz potvrdil, že si za svým názorem stojí: "Nechce se mi k tomu říkat víc. Ostatně soudím, že to stačí", dodává bývalý ministr vnitra Langer. Čili to je zcela evidentně odlišná interpretace ze strany ministra, který stál u toho, když se v roce 2008 uzavírala rámcová smlouva.

A já si myslím, že pan ministr Drábek dluží této Poslanecké sněmovně vysvětlení, jak to tedy vlastně je. Já si myslím, že tento rozpor je velmi vážná indicie toho, že tady opravdu něco není v pořádku. Buď ministr vnitra Langer, bývalý ministr vnitra, neví, jakou smlouvu s vědomím Topolánkovy vlády připravil a co všechno na jejím základě do budoucna umožnil a nebo ministr Drábek tady hájí opravdu velký podvod, který spočívá v připraveném obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek. A já myslím, že je to velmi důležité, abychom to věděli také proto, aby bylo zřejmé, kde vlastně byly ony příčiny kolapsu softwaru na úřadech práce, protože možná se ta chyba nestala jenom díky tomu, že ministr tuto reformu uspěchal, že schválil nerealistický harmonogram přechodu na nové systémy, ale možná je problém také v tom, že tady byly vybrány firmy, které nemusely projít soutěží, to znamená, že nikdo neposuzoval jejich kvalitu, neporovnaly se vlastně ani cenové nabídky a byly vybrány na základě jakési úvahy, o které nikdo neví, jaká vlastně byla.

To znamená, že se tady provedl absolutní outsourcing výběrového řízení a dopadlo to špatně. A já si myslím, že tady jsou jenom dvě východiska: Buď pan ministr Drábek před touto Poslaneckou sněmovnou, před Úřadem na ochranu hospodářské soutěže obhájí postup Ministerstva práce, a pak se ale musí změnit ta rámcová smlouva z roku 2008, protože by to znamenalo, pokud bude platit, že všichni další ministři mohou postupovat stejně jako ministr Drábek a už nikdy žádné výběrové řízení na dodávky informačních technologií do státní správy neproběhne, anebo je to obráceně, ministerstvo pana Drábka si rámcovou smlouvu vyložilo špatně, bude muset tuto chybu napravit, ale pak by za to měl nést ministr Drábek a jeho spolupracovníci odpovědnost. Myslím si, že je důležité, aby v této věci bylo jasno, aby se k této záležitosti ministr Drábek jasně vyjádřil, protože buď neříká pravdu ministr Langer, aneb lže této Poslanecké sněmovně současný ministr práce a sociálních věcí Drábek.

A ještě k tomu možná poslední dodatek, který je také zajímavý. Dnešní Lidové noviny přináší opět přehled těch nepřiměřených, já bych řekl královských, někdo by možná použil jiné pojmy, odměn, které se rozdělovaly v loňském roce na některých koaličních ministerstvech. Pan ministr Drábek patří mezi ty štědré ministry a já jsem si přečetl, že jakýsi náměstek číslo jedna na Ministerstvu práce dostal roční odměnu, která činila 1 015 000,- Kč, což je něco přes 80 tis. Kč měsíčně, ale ne tarifního platu, ale čistě jenom odměny. To znamená, jeden z náměstků na Ministerstvu práce dostal odměnu přes jeden milion korun za rok 2011. A mě by skutečně zajímalo, který náměstek to byl, jestli to byl opravdu náměstek, který stál v čele projektu transformace úřadů práce, jestli to tak je. A já myslím, že je důležité, abychom to také věděli, protože dokážete si představit větší paradox? Dokážete si představit větší výsměch těm osmi tisícům zaměstnanců úřadů práce? Dokážete si představit větší pohrdání realitou, která se stala, než to, že náměstek, který stál v čele celého projektu, dostane největší odměnu, dostane milion za rok? To přece není možné nechat takové podezření a nechat viset takovou pochybnost ve vzduchu! Proto bych rád požádal o to, aby tento bod byl zařazen, aby pan ministr Drábek mohl vystoupit, aby se vyjádřil k výroku bývalého ministra Langera a aby nám také řekl, jestli skutečně po všech skandálech a ostudách, které byly spojeny s transformací systému výplaty dávek na úřady práce, s tím sjednocením, tak jestli skutečně ten milion korun odměny si z ministerstva odnesl náměstek, který stál v čele celého tohoto projektu, a jestli náhodou by pan náměstek tuto odměnu případně neměl vrátit potom, co jsme první tři měsíce v roce viděli. Já si myslím, že by to bylo na místě, a určitě pan ministr Drábek by se k tomu měl tady jednoznačným způsobem před Poslaneckou sněmovnou postavit. Tolik tedy bod číslo jedna, který bych chtěl navrhnout a požádat o to, aby byl na program schůze Poslanecké sněmovny schválen. A já si myslím, že to skutečně je na místě, abychom o tom mluvili.

Druhá věc, kterou bych chtěl zmínit a požádat o její zařazení, by byla informace předsedy vlády Petra Nečase o pokračování důchodové reformy. Požádal bych o to, aby tento bod byl zařazen dnes po pevně zařazených bodech, a myslím si, že to je na místě. Tady se totiž v uplynulých několika týdnech objevila celá řada nových skutečností, které se týkají důchodového systému a jeho dalšího vývoje v naší zemi. Jsem přesvědčen, že se tady začala rozehrávat velmi ošklivá hra s českými důchodci a že není možné něco takového připustit, aniž bychom o tom debatovali tady na půdě Poslanecké sněmovny. Chci připomenout, že v loňském roce sem přišla vláda dvakrát, dvakrát sem přišla a tvrdila, že dělá důchodovou reformu. Poprvé sem přišla s tzv. malou důchodovou reformou, když reagovala na rozhodnutí Ústavního soudu, který se vyjádřil v tom smyslu, že je nutno více diferencovat přiznávané důchody s ohledem na výši příspěvku, který poskytovali pojištěnci do průběžného systému. Tehdy vláda navrhla diferenciaci důchodů s tím, že o něco snížila parametry nově vyměřovaných důchodů. A když jsme tuto věc jako sociální demokraté kritizovali, když jsme kritizovali skutečnost, že nové důchody budou o něco nižší, tak vystoupil ministr Drábek a ujistil veřejnost, že to, že důchody budou o něco nižší, nic neznamená, protože v dalších letech se ta věc stejně smaže v rámci valorizace penzí. To byl argument, který u malé důchodové reformy ministr práce a sociálních věcí použil. Říkal: vy, sociální demokraté, nemáte pravdu, když nás kritizujete. Ano, důchody budou menší, ty, které nově vyměříme, ale vlastně se to ani nepozná, protože každý rok se valorizují důchody a ty nižší důchody se také budou valorizovat a během několika let valorizace důchodů toto smaže. A dokonce 30. září 2011 se pan ministr Drábek nechal možná vyprovokovat, možná motivovat k výroku, který je velmi zajímavý zejména v kontextu toho, co se děje dnes. 30. září loňského roku pan ministr Drábek řekl: "Průměrný důchod tedy sice bude klesat o zhruba 60 korun ročně kvůli zavedeným změnám, ale zároveň bude valorizován o přibližně 360 korun ročně." To znamená, ještě na konci září loňského roku mluvil ministr Drábek o valorizaci 360 korun ročně jako o něčem, co smaže negativní dopady malé důchodové reformy.

Pak přišla druhá fáze, přišla tzv. velká důchodová reforma, zavedení druhého pilíře. A když sociální demokraté kritizovali fakt, že zavedení druhého pilíře zaplatí ve vyšší DPH také důchodci, protože DPH se zvedne a to samozřejmě zatíží potraviny a léky, takže to zatíží i důchodce, tak když jsme to kritizovali, že vlastně důchodovou reformu, ten druhý pilíř pro nejvyšší příjmové kategorie, budou platit důchodci, tak nás ministr Drábek uklidnil a celá vláda nás uklidňovala, že to přece nevadí, protože vyšší DPH se bude důchodcům kompenzovat v rámci valorizace důchodů. To bylo tvrzení, které tady bylo loni. Když jsme tady dělali obstrukci proti vládní důchodové reformě, tak jste nám tady neustále dokola vyprávěli, že druhý pilíř a vyšší DPH a vyšší ceny na potraviny a léky se přece zkompenzují v rámci valorizace důchodů. Čili to byla druhá etapa důchodové reformy. U obou etap jste slibovali valorizace důchodů.

Teď přichází třetí etapa důchodové reformy, o které jste ale nikde nemluvili, kterou jste nikde neodůvodňovali, a mluvíte o tom, že se schéma valorizace důchodů změní. To znamená, už neslibujete valorizaci 360 korun ročně, jako to udělal pan Drábek v září loňského roku, ale mluvíte o tom, že by důchody neměly kopírovat vývoj reálných mezd, že by už ani neměly kopírovat vývoj inflace a že by dokonce měly zohledňovat, kolik se vybere na sociálním pojištění, jakoby současní důchodci mohli za to, kolik se vybere a nevybere na sociálním pojištění. Vždyť přece tady se provádí parametrické změny právě proto, aby se finanční prostředky na průběžné důchody v každém roce zajistily.

Takže tato vláda teď v rozporu se vším, co říkala celý loňský rok, když prováděla první a druhou důchodovou reformu, tak teď začala dělat třetí důchodovou reformu, která má zničit schéma valorizace penzí. Schéma valorizace penzí tady funguje zhruba deset let. Schéma valorizace penzí zajistilo, aby se dramaticky dále nepropadala životní úroveň českých penzistů.

A v situaci, kdy inflace roste, kdy dramaticky zdražují nejenom léky, ale dramaticky zdražují potraviny, tak se zde objevuje návrh na rozval systému valorizace penzí. To je prostě obrovský výsměch, zpochybňuje to všechno, co říkala vláda loni, usvědčuje to nejen ministra Drábka, ale i další ministra ze lži, prostě takzvaná důchodová reforma byla postavena na lži slibu valorizací, které se v tuto chvíli likvidují. To je obrovské riziko pro velkou část české společnosti, pro důchodce, kteří jsou závislí na důchodu jako v zásadě svém jediném příjmu.

Já bych rád požádal o to, aby tento bod Informace o pokračování důchodové reformy byl zařazen na program schůze Poslanecké sněmovny, protože my máme jako sociální demokraté obavu, že se všechno zase upeče někde v kuloárech, ve skupině koaličních předáků, mezi několika ministry, pak se ty věci oznámí společnosti a válcovací metodou se to protlačí Sněmovnou a Senátem. Ale takto přece postupovat nelze.

Na důchodech je závislých skoro dva a tři čtvrtě milionů občanů České republiky. Mám na mysli starobní důchodce a invalidní důchodce. Tito lidé vám visí na rtech. Tito lidé dnes velmi pečlivě sledují, co se vlastně odehrává v diskusi kolem valorizace penzí, protože jim jde totiž velmi často o život. Jim musí důchody vystačit na zvýšené nájemné, jim musí důchody vystačit na rostoucí doplatky na léky. Důchody jim musí vystačit na potraviny, které dramaticky zdražují v důsledku růstu daně z přidané hodnoty. Prostě žádný důchodce se nechce ocitnout kvůli vám na ulici, žádný důchodce se nechce ocitnout ve spárech exekutorů. A vy v tuto chvíli těmto lidem nejste schopni říci, jaká bude jejich budoucnost, ačkoliv oni spoléhali na to, že je tady valorizační schéma, které se vyrovná se všemi možnými otřesy. A to je ze strany vlády cynické, je to ošklivá hra s českými důchodci. A já si myslím, že je potřeba, abyste dali karty na stůl, abyste řekli v této Poslanecké sněmovně, co se s důchody v příštích letech bude odehrávat.

Děkuji. (Potlesk zleva.)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!