Vláda Petra Nečase tzv. finanční ústavou nezakryje prudký růst veřejného dluhu. ČSSD se nebrání zahájení diskuse o formě zakotvení limitu pro maximální veřejný dluh do naší ústavy. Mohla by to být dobrá pojistka proti politice pravicových vlád, které realizují daňové experimenty bez ohledu na narůst státního zadlužení, podobně jako vláda Kalouska a Nečase. Limit by měl být zakotven ve výši 60 procent HDP tak, aby vázal na podmínky pro přijetí eura.
Pro seriózní debatu je však nezbytně nutné, aby vláda konečně předložila konkrétní návrh ústavní změny. Zatím vždy zůstalo jen u obecných proklamací. Za skutečně komický jako sociální demokraté pokládáme fakt, že o tzv. finanční ústavě mluví premiér Nečas poté, kdy pravicové vlády od roku 2006 zvýšily veřejný dluh naší země o 600 miliard korun a do roku 2014 se ho chystá ministr Kalousek oproti roku 2006 zdvojnásobit na rekordních 1,9 bilionu.
Řečmi o finanční ústavě premiér Nečas nezakryje fakt, že pravicové vlády dramaticky zrychlily růst veřejného dluhu v naší zemi. Pokud jde o rozpočtovou odpovědnost, měl by premiér Nečas začít u sebe, například tím, že vymění ministra financí a přestane vršit stomiliardové deficity.
ČSSD současně upozorňuje na fakt, že vyrovnané veřejné rozpočty nezajistí žádná změna ústavy, ale pouze odpovědná hospodářská politika, založená na podpoře růstu, omezování korupce a stabilizaci daňové kvóty.
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD