Vzhledem k tomu, že pro církevní restituce hlasovalo v Poslanecké sněmovně jen 93 poslanců z 200, je zcela na místě, aby v případě takto rozsáhlého převodu majetku a peněz musela „restituční koalice“ ODS a TOP 09 najít 101 hlasů, kterými případně veto Senátu přehlasují.
Ale i potenciální většina 101 hlasu zůstane většinou jen velmi těsnou a nemůže v žádném případě nahradit chybějící širší společenský a politický konsensus nad církevními restitucemi, které zvýší zadlužení státu a zatíží naše veřejné rozpočty na příštích 30 let. Prosazení tohoto nespravedlivého a riskantního zákona za těchto okolností jen dále rozdělí českou společnost, poškodí církve a prohloubí příkop mezi vládou a občany.
Projednávání zákona na půdě Senátu znovu upozornilo na riziko prolomení restituční hranice 25.2.1948 a možné ohrožení Benešových dekretů. Představitelé církví by se proto měli veřejně a jednoznačně vyjádřit k tomu, zda skutečně vznášejí požadavky, které jdou za dosavadní restituční hranici.
ČSSD vyzývá ODS a TOP 09, aby využily možnosti, které jim dalo veto Senátu k tomu, aby přehodnotily svůj postoj k církevním restitucím, zákon nadále neprosazovaly a za účasti všech parlamentních stran připravily nové kolo jednání s církvemi. ČSSD současně žádá zúčastněné církve, aby v zájmu nalezení širší shody nadále netrvaly na schválení zákona v této sporné podobě.
Poslanci a poslankyně ČSSD budou v Poslanecké sněmovně v opakovaném hlasování hlasovat proti přijetí tohoto zákona.
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz