Štětina (VV): Záchranáři by měli mít ze zákona nárok na odchodné

20.02.2012 11:05 | Zprávy

Poslanec za VV Jiří Štětina patří ke skupině poslanců, kteří navrhují, aby zdravotničtí záchranáři měli nárok na odchodné a týden dovolené navíc.

Štětina (VV): Záchranáři by měli mít ze zákona nárok na odchodné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Štětina

Jako místopředseda zdravotního výboru v té věci vyjednal podporu pro změnu zákoníku práce i zákona o zdravotnické záchranné službě, a to napříč politickým spektrem. „Předběžnou dohodu v rámci koalice i opozice považuji za vítězství zdravého rozumu,“ říká poslanec za VV.

Záchranáři volali po zlepšení svého postavení v rámci integrovaného záchranného systému dlouhodobě. Naposledy se o srovnání jejich podmínek s hasiči a policisty mluvilo v létě, když poslanci projednávali zákony z reformního zdravotnického balíčku. „Tehdy se ale nepodařilo vyjednat institut dodatkové dovolené na ministerstvu práce a sociálních věcí a neprošel ani senátní pozměňovací návrh. Už tehdy jsme si ale slíbili, že tento rest co nejdříve napravíme. Věřím, že se to díky široké podpoře ve sněmovně povede nyní,“ vysvětluje Jiří Štětina, který sám má dlouholetou zkušenost lékaře na záchrance.

„Záchranáři si zaslouží zlepšení svých podmínek, protože mají v rámci integrovaného záchranného systému zdaleka nejvyšší počet výjezdů. Jejich práce není o nic lehčí nebo méně stresová, i když nemusí podepisovat jako policisté a hasiči, že budou pracovat s nasazením vlastního života,“ říká poslanec.

Na základě předběžné dohody poslanců napříč politickým spektrem by nově měli mít záchranáři po padesátce a patnácti letech ve službě v úvazku větším než 0,5 nárok na odchodné až do výše šestinásobku tarifního platu a také pět týdnů dovolené. „Dnes pracuje na záchrance dost lidí kolem 55 let, kteří jsou ve službě třeba třicet let a právě ti by měli nárok na odchodné v maximální výši. Na druhou stranu by nové benefity mohly stabilizovat personální stavy tak, aby byl o tuto těžkou a stresující práci větší zájem než dnes,“ dodává poslanec Jiří Štětina s tím, že se chystané novelizace nemohou dotknout báňských, horských nebo vodních záchranářů, kteří nejsou základní složkou integrovaného záchranného systému, a hlavně se jedná o občanská sdružení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!