Tejc (ČSSD): Lednový apríl v režii Věcí veřejných

09.01.2012 10:00 | Zprávy

Zdá se, že neobvykle teplé počasí posledních měsíců zmátlo nejen některé živočichy, ale má vliv i na psychický stav vedení Věcí veřejných.

Tejc (ČSSD): Lednový apríl v režii Věcí veřejných
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

Zatím nijak blíže specifikovaný návrh VV zrušit některé úřady či ministerstva totiž z jejich úst zní spíše jako aprílový, nikoliv lednový žertík.

Byly to totiž VV, které si po nástupu do poslanecké sněmovny a vlády vyvzdorovaly nové úřady a funkce.

Počet výborů ve sněmovně je výrazně vyšší, než v letech 2002-2006, kdy vládla ČSSD. Nejnověji pak VV prosadily do čela nově vzniklého Výboru pro bezpečnost Radka Johna, který nemá žádné morální ani odborné předpoklady pro tuto funkci. Nově musela být zřízena i funkce vicepremiérky pro Karolínu Peak. Ta navíc navrhuje zřízení nového centrálního úřadu, který má mít na starosti kontrolování politických stran, když to by mohl zvládnout již dnes existující a z ústavy nezávislý Nejvyšší kontrolní úřad. VV tak činí přesný opak toho, co navrhují.
 Sloučení ministerstev vnitra i obrany slibovaly VV již před volbami v roce 2010. Po nich se spokojili jen s bojem o obsazení jednoho z těchto ministerstev .

 Problém, který VV chtějí údajně řešit slučováním ministerstev však jednoznačně sami vytvořili. Souhlasili totiž s návrhem ministra Kalouska nejen na vrácení majetku církvím, ale i vyplácení dalších finančních kompenzací. Vyplácení desítek miliard korun církvím si nemůže ČR ani její státní rozpočet dovolit, pokud nechceme nevratně zadlužit příští generace a dospět k bankrotu.

 Proto ČSSD navrhuje, aby byl církvím vrácen majetek, který jim byl zabaven po únoru 1948 a tento byl vložen do zvláštního fondu. Z něj by se pak hradily aktivity církví v oblastech kultury, vzdělání a sociálních služeb. Vyplácení dalších finančních kompenzací či vracení majetku před rokem 1948 si naše země nemůže dovolit.

 Seriózní debatu o rušení či slučování ministerstev lze jistě vést, nikoliv však na půdě nejasného a nekonkrétního populistického výkřiku. ČSSD neměla vliv na současný stav a stanovení počtu ministerstev ani jejich obsazení žádný vliv. O jejich počtu rozhodla vládní koalice a je na ní, aby se dohodla. Daleko větším problémem než počet ministerstev jsou miliardy, které tato vláda vyhazuje oknem – ať už nepřihlášením se k trestnímu řízení o náhradu škody v kauze Mostecká uhelná nebo neschopností čerpat evropské peníze na projekty Ministerstva školství vedeného ministrem VV Dobešem.

 Ostatně soudím, že kdyby vláda jako celek podala demisi, ušetřila by občanům ČR nejen nervy, ale i hromadu peněz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Rekonstrukcí stropu sv. Barbory začala další etapa obnovy kostelů

7:17 Zdechovský (KDU-ČSL): Rekonstrukcí stropu sv. Barbory začala další etapa obnovy kostelů

Rekonstrukce stropu kostela sv. Barbory v Otovicích odstartovala novou kapitolu v historii záchrany …