VV: Žádáme prošetření veřejné zakázky na odstranění ekologických škod na jižní Moravě

15.09.2011 13:50 | Zprávy

Stěžejní body tiskové konference věcí veřejných k likvidaci údajných ekologických škod na Hodonínsku.

VV: Žádáme prošetření veřejné zakázky na odstranění ekologických škod na jižní Moravě
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předseda Radek John a Karolína Peake na tiskové konferenci VV

1.Při povodních na jižní Moravě v roce 1997 byly mj. vyplaveny do vody ropné skrvny z otevřených těžebních vrtů na poli Nesyt u Hodonína, které vytěžila, avšak ekologicky nezlikvidovala, firma místního majitele cihelny Aloise Flachse. Na toto nebezpečí a na riziko, že povinnost takto vzniklou škodu sanovat přejde na stát, byli MěÚ v Hodoníně písemně upozorněni premiér a ministr životního prostředí ČR.

2.Vrty samé získal Alois Flachs za symbolickou 1,-- Kč, neboť objem ropy k vytěžení v nich měl hodnotu 23 mil Kč a pro Moravské naftové doly, a.s., by bylo jejich vytěžení a následná likvidace (s nákladem cca 15-20 mil Kč) neefektivní. Po vytěžení však nebylo všech 111 vrtů zlikvidováno, těžařská firma zkrachovala a její majitel A. Flachs záhy zemřel. Dle platné legislativy přešla povinnost sanovat ekologickou škodu vzniklou po povodních v r. 1997 na stát. Z tohoto důvodu byly tyto vrty (z nichž některé neobsahují ropu, ale vodu, kterou využívají Hodonínské lázně) zacementovány a MŽP ČR za tuto akci uhradilo soukromé firmě cca 40 mil Kč.

3.V rámci připravované „velké" ekologické zakázky bylo rozhodnuto o sanaci nejprve 7 dalších vrtů v majetku Moravských naftových dolů, a.s., posléze bylo rozhodnuto, že bude sanováno 420 vrtů z období Protektorátu a z padesátých let, a to přesto, že jsou většinou naplněny vodou a v uplynulých letech nikdy nebyla zaznamenána žádná ekologická škoda. K uvažovanému rozšíření počtu sanovaných vrtů na jižní Moravě vydaly negativní stanovisko OBÚ Brno a ČBÚ Praha.

4.Prostřednictvím Palivového kombinátu Ústí, s.p., jsou rozdělovány peníze na likvidaci - podle nás i neexistujících - ekologických zátěží. Idea je stejná jako při nakupování vakcín pro tzv. Ptačí chřipku: vyvolat strach a zdůvodnit neopodstatněné investice a v tomto případě pak podvést stát, a to dokonce prostřednictvím i státního podniku.

5.V současné době již vláda ČR schválila sanace zmiňovaných vrtů v kvartéru řeky Moravy a Dyje, kde však v podstatě není a nebyla ropa, ale jen voda. Vzhledem k tomu, že tzv. „starých" sond je 420, odpovídala by jejich četnost Kuvajtu a nikoliv zemi ve střední Evropě. A byly-li by tyto vrty všechny ropné, znamenalo by, to že jihomoravská ropná pole by byla schopna bez problémů saturovat téměř celou potřebu ropy naší republiky.

6.Alarmující je také skutečnost, že analýzu, na jejímž podkladě byly určeny konkrétní lokality pro sanaci údajných ekologických škod, zpracovala společnost, která je dcerou společnosti, jež zátěže v hodnotách několika miliard korun likviduje.

7.V souvislosti se sanací údajných ekologických škod na jižní Moravě je potřeba zajistit a zjistit následující:

a)Kdo vydal stanovisko, že ropné skvrny vyplavené na Hodonínsku po povodních v roce 1997 pocházejí ze špatné likvidace a nikoliv z vytěžených a nezlikvidovaných vrtů Aloise Flachse (v rozporu s ustanoveními smlouvy o jejich získání)?

b)Z jakých důvodů vyhlásil Ing. Joseg Bednář, předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže dne 19. 8. 2003, že může dojít k znehodnocení zemědělské půdy i celého ekosystému CHOPA v kvartéru řeky Moravy a Dyje vč. lužních lesů, hrozících od starých 420 sond z Protektorátu a z padesátých let (ačkoliv tyto jsou většinou naplněny vodou a v uplynulých letech nebyla žádná ekologická škody z nich zaznamenána)?

c)Stanoviska OBÚ Brno, ČBÚ Praha a MŽP ČR, že v rámci připravované zakázky na likvidaci ekologických škod bude sanováno na jižní Moravě pouze 7 vrtů MND, a. s., a nesouhlas těchto institucí se záměrem v rámci uvedené zakázky „likvidovat" 420 v podstatě „neropných" vrtů.

d)Zjistit osoby, které svými stanovisky a rozhodnutími způsobily vzniklou situaci při likvidaci údajných ekologických škod v oblasti jihomoravských naftových dolů v neúměrném rozsahu a vyvinout tlak, aby zmíněné osoby byly za toto hnány k odpovědnosti, a to i trestně-právní.

8.V této souvislosti

a)odesíláme otevřený dopis předsedovi vlády ČR, aby celou veřejnou zakázku na odstranění ekologických škod nechal prošetřit, a to vč. akcí, které již pod touto záminkou a na základě vládního usnesení byly zahájeny, a do doby prošetření zastavil jakoukoli realizaci a financování všech souvisejících činností,

b)vyzýváme orgány činné v trestním řízení, aby tuto tiskovou konferenci považovaly za podnět podle §158, odst. 1, trestního řádu a začaly bezodkladně ve smyslu tohoto zákona konat.

Více:
Sobotka: Tendr na sanaci ekologických škod je od počátku zcela chybný


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Dětská sousedská skupina je levnější variantou

23:08 Ministr Jurečka: Dětská sousedská skupina je levnější variantou

Projev na 123. schůzi Poslanecké sněmovny 20. prosince 2024 k zákonu o poskytování služby péče o dít…