Valenta (KSČM): Kraj a jeho obce jsou nuceny finančně suplovat povinnosti státu

12.02.2012 18:17 | Zprávy

Policie v Plzeňském kraji je systematicky početně decimována a může zato pouze a jen necitlivý způsob asociální politiky Nečasova kabinetu násilně a bez "kouska zdravého selského rozumu" implementovaný Kubiceho ministerstvem vnitra.

Valenta (KSČM): Kraj a jeho obce jsou nuceny finančně suplovat povinnosti státu
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Knížete se snížily stavy policistů v Plzeňském kraji o více jak 300 příslušníků ve srovnání s obdobím před dvěma lety. Rychle klesají počty policistů ve všech nepostradatelných složkách, tzn. zejména v přímém výkonu služby, u obvodních oddělení, ale i u dopravní policie a kriminální služby. Policistů v přímém výkonu je stále méně a to v rozporu se slibem, který dal ministr vnitra Kubice policejním odborům a tak potažmo i všem občanům. Prostřednictvím svého mluvčího Pavla Nováka ministr též přislíbil, že propouštění policisté si budou moci vybrat, zda odejdou do civilu, nebo zůstanou u policie a budou se intenzivněji podílet na výkonu služby.     

Jenže nic takového, co by mohlo vést k vylepšení bezpečnostní situace, alespoň u nás v Plzeňském kraji bohužel neregistrujeme, spíše jsme se dočkali "pravéo opaku"!. Občané tak například mohli v loňském roce zaznamenat  zánik dvou policejních oddělení na severním Plzeňsku, konkrétně v Manětíně a Chrástu u Plzně. Od dubna 2011 jsou tyto obce odkázány téměř výhradně na projíždění hlídek z okolních služeben. V tradičních prostorách zrušených policejních oddělení byl  vytvořen pouze jakýsi doplňkový systém provizorní služby, do kterého je vřazeno již méně než deset dojíždějících policistů ve všech směnách.     

Rušení policejních oddělení a tím snižování bezpečnosti občanů a jejich majetku se přirozeně nelíbí  zdopovědným politikům z "plzeňského" krajského úřadu, ale ani představitelům obcí. Starosta  postiženého Chrástu Ladislav Bohuslav potvrdil, že když policie přestala v obci pravidelně sloužit, došlo poměrně rychle ke zvýšení kriminality a to zejména v oblasti páchání krádeží a současně i zkritizoval "vnitrem" nastavený systém často až extrémních "úspor" benzínu. Policejní hlídky proto nemohou, a to nejen do této obce, jezdit tak často, jak by si všichni její obyvatelé představovali.    

Aktuálně nízké početní stavy policie v regionu se nikterak nelíbí ani Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje, které se v důsledku tohoto rychle prováděného zeštihlování bojí, že města a obce přijdou zejména o další výkonné policisty tolik potřebné v ulicích.    

Finanční prostředky, snad kromě některých nadstandardních ohodnocení čelných funkcionářů  ministerstva vnitra, však dnes  v bezpečnostním resortu chybí prakticky všude. V podmínkách Plzeňského kraje by měl stát sice garantovat na všech 42 policejních odděleních a dvou služebnách dostatečný počet policistů, těch zůstalo k 1. lednu loňského roku již pouhých 2011, a současně i přiměřenou kvalitu jejich technického vybavení, ale silně v obou těchto ohledech více než"pokulhává".    

Plzeňskému kraji, s jeho skoro 600 tis. obyvateli, a samotným obcím tak nezbývá nic jiného, než aby si bezpečnost svých občanů a jejich majetku snažily alespoň částečně zafinancovat  samy, často na úkor jiných rozpočtových nutností. Je sice notoricky známým faktem, že krajské i obecní rozpočty jsou díky neefektivní politice státu po delší dobu nedostatečně saturované, ale on již jiný zdroj zabezpečení policejního "pomáhání a chránění" jaksi neexistuje.   

A jak taková krajská a obecní výpomoc policii  může konkrétně v praxi vypadat? Namátkou lze uvést pořízení výpočetní techniky pro sedm dopravních inspektorátů, poskytnuté v rámci projektu "Plzeňský kraj – bezpečný kraj", nebo nákup jízdních kol a sad oblečení pro policisty na obvodních odděleních kam přitekly finanční prostředky zase díky zrealizovanému projektu "Na kole blíže občanům" aj. Jen dotace od Plzeňského kraje policii tak společně utvořily v roce 2010 sumu přesahující 1,1 mil. Kč.     

V loňském roce bylo s povzděkem možno kvitovat zejména zakoupení přístroje Real Time PCR, jenž využívají policisté v Plzeňském kraji pro předgenetické zkoumání zajištěných vzorů DNA. Na toto zařízení vyčlenil krajský úřad částku 1,54 mil. Kč. Plzeňský kraj mj. investoval loni  i do vybavení výslechových místností pro děti v Plzni a Klatovech a to částku 300 tis. Kč.   

Pro rok 2012 je možno v rámci již zmíněného projektu "Plzeňský kraj – bezpečný kraj" pro obce, ale i policii, počítat s úhrnnou částku 15 mil. Kč. Je však  předem jisté, že ani takto vysoká suma nebude sama o sobě plně postačující. Základní povinnosti k občanům by si měl konečně ve vyšší míře začít uvědomovat i stát. Domnívám se, že při jeho vadnoucí ekonomické kondici a zejména s lidmi, které má doposud ve svém čele, to jen tak nepůjde!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!