Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Knížete se snížily stavy policistů v Plzeňském kraji o více jak 300 příslušníků ve srovnání s obdobím před dvěma lety. Rychle klesají počty policistů ve všech nepostradatelných složkách, tzn. zejména v přímém výkonu služby, u obvodních oddělení, ale i u dopravní policie a kriminální služby. Policistů v přímém výkonu je stále méně a to v rozporu se slibem, který dal ministr vnitra Kubice policejním odborům a tak potažmo i všem občanům. Prostřednictvím svého mluvčího Pavla Nováka ministr též přislíbil, že propouštění policisté si budou moci vybrat, zda odejdou do civilu, nebo zůstanou u policie a budou se intenzivněji podílet na výkonu služby.
Jenže nic takového, co by mohlo vést k vylepšení bezpečnostní situace, alespoň u nás v Plzeňském kraji bohužel neregistrujeme, spíše jsme se dočkali "pravéo opaku"!. Občané tak například mohli v loňském roce zaznamenat zánik dvou policejních oddělení na severním Plzeňsku, konkrétně v Manětíně a Chrástu u Plzně. Od dubna 2011 jsou tyto obce odkázány téměř výhradně na projíždění hlídek z okolních služeben. V tradičních prostorách zrušených policejních oddělení byl vytvořen pouze jakýsi doplňkový systém provizorní služby, do kterého je vřazeno již méně než deset dojíždějících policistů ve všech směnách.
Rušení policejních oddělení a tím snižování bezpečnosti občanů a jejich majetku se přirozeně nelíbí zdopovědným politikům z "plzeňského" krajského úřadu, ale ani představitelům obcí. Starosta postiženého Chrástu Ladislav Bohuslav potvrdil, že když policie přestala v obci pravidelně sloužit, došlo poměrně rychle ke zvýšení kriminality a to zejména v oblasti páchání krádeží a současně i zkritizoval "vnitrem" nastavený systém často až extrémních "úspor" benzínu. Policejní hlídky proto nemohou, a to nejen do této obce, jezdit tak často, jak by si všichni její obyvatelé představovali.
Aktuálně nízké početní stavy policie v regionu se nikterak nelíbí ani Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje, které se v důsledku tohoto rychle prováděného zeštihlování bojí, že města a obce přijdou zejména o další výkonné policisty tolik potřebné v ulicích.
Finanční prostředky, snad kromě některých nadstandardních ohodnocení čelných funkcionářů ministerstva vnitra, však dnes v bezpečnostním resortu chybí prakticky všude. V podmínkách Plzeňského kraje by měl stát sice garantovat na všech 42 policejních odděleních a dvou služebnách dostatečný počet policistů, těch zůstalo k 1. lednu loňského roku již pouhých 2011, a současně i přiměřenou kvalitu jejich technického vybavení, ale silně v obou těchto ohledech více než"pokulhává".
Plzeňskému kraji, s jeho skoro 600 tis. obyvateli, a samotným obcím tak nezbývá nic jiného, než aby si bezpečnost svých občanů a jejich majetku snažily alespoň částečně zafinancovat samy, často na úkor jiných rozpočtových nutností. Je sice notoricky známým faktem, že krajské i obecní rozpočty jsou díky neefektivní politice státu po delší dobu nedostatečně saturované, ale on již jiný zdroj zabezpečení policejního "pomáhání a chránění" jaksi neexistuje.
A jak taková krajská a obecní výpomoc policii může konkrétně v praxi vypadat? Namátkou lze uvést pořízení výpočetní techniky pro sedm dopravních inspektorátů, poskytnuté v rámci projektu "Plzeňský kraj – bezpečný kraj", nebo nákup jízdních kol a sad oblečení pro policisty na obvodních odděleních kam přitekly finanční prostředky zase díky zrealizovanému projektu "Na kole blíže občanům" aj. Jen dotace od Plzeňského kraje policii tak společně utvořily v roce 2010 sumu přesahující 1,1 mil. Kč.
V loňském roce bylo s povzděkem možno kvitovat zejména zakoupení přístroje Real Time PCR, jenž využívají policisté v Plzeňském kraji pro předgenetické zkoumání zajištěných vzorů DNA. Na toto zařízení vyčlenil krajský úřad částku 1,54 mil. Kč. Plzeňský kraj mj. investoval loni i do vybavení výslechových místností pro děti v Plzni a Klatovech a to částku 300 tis. Kč.
Pro rok 2012 je možno v rámci již zmíněného projektu "Plzeňský kraj – bezpečný kraj" pro obce, ale i policii, počítat s úhrnnou částku 15 mil. Kč. Je však předem jisté, že ani takto vysoká suma nebude sama o sobě plně postačující. Základní povinnosti k občanům by si měl konečně ve vyšší míře začít uvědomovat i stát. Domnívám se, že při jeho vadnoucí ekonomické kondici a zejména s lidmi, které má doposud ve svém čele, to jen tak nepůjde!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz