"Pokud jde o obchod, je v Evropském parlamentu obecně příliš mnoho politikaření," řekl v projevu před hlasováním Jan Zahradil. "Šlo přitom o čistě technickou dohodu o odstranění technických překážek ve vzájemném obchodu, a Evropská komise nás opakovaně ujistila, že tato dohoda splňuje všechny požadavky evropského práva."
Dohoda byla podepsána už v květnu 2010, pro její definitivní schválení byl ale potřebný souhlas Evropského parlamentu. Izraelská vláda přesto nečekala a zjednodušený import léčiv ze zemí EU povolila jednostranným rozhodnutím. Testování farmaceutických produktů trvá i několik let, vzájemné uznávání jejich použitelnosti tak okamžitě pomohlo evropským společnostem.
Levice v Evropském parlamentu se ovšem rozhodla využít jednání o usnadnění obchodu k nátlaku na Izrael ve snaze ovlivnit mírový proces ve prospěch Palestiny. Obstrukce tak trvaly až do října 2012, kdy byl souhlas EP konečně udělen.
"Izrael je úplně normální země, je to demokratická země, je to země evropského typu a tak bychom s ním měli zacházet, ne jako s nějakou feudální diktaturou," připomněl ještě Jan Zahradil ve svém projevu.
Ing. Jan Zahradil
předseda poslaneckého klubu EP
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Zahradil