Zimola: MŽP považuje za „běžné“, že dotace míří do kapes záhadných společností

17.06.2012 14:26 | Zprávy

Na ministerstvo životního prostředí se v poslední době začíná snášet kritika, především ze stran odborníků a ekologických organizací. A já jim dávám v mnohém za pravdu. Ministerstvo svými kroky více škodí, než pomáhá, protože jak se zdá, poslání ochraňovat životní prostředí není pro vedení ministerstva prioritou.

Zimola: MŽP považuje za „běžné“, že dotace míří do kapes záhadných společností
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola

Dlouholetí odborníci rezortu jsou nahrazováni straníky bez potřebné kvalifikace a namísto proklamovaného šetření a zefektivnění práce a struktury ministerstva vznikají nové „úřednické“ odbory a bobtná počet zaměstnanců. A aby toho nebylo málo, vyplouvá nyní na povrch podezřelé nakládání s dotačními prostředky, a to v souvislosti s přerozdělováním dotací z Programu švýcarsko-české spolupráce. A já se ptám, jaká další překvapení pro nás na ministerstvu chystáte, pane ministře Chalupo?

Považuji za naprosto nepřijatelné, jak ministerstvo přistupuje ke správě veřejných financí, které jsou v rámci dotačního programu, jehož cílem je přispět ke snížení hospodářských a sociálních rozdílů v rámci rozšíření Evropské unie, určeny pro oblast životního prostředí a infrastruktury. Z celkové částky 21,56 milionů korun získaly více než 6,2 milionů tři záhadné společnosti s nejasnou majetkovou strukturou, které buď vznikly jen pár dní před uzavřením podávání žádostí, nebo o nich nelze dohledat absolutně žádné informace. Nemohu se zbavit dojmu, že tyto společnosti byly účelově založeny a ministerstvo jim netransparentní praktiky posvětilo. Otázkou je, zda záměrně nebo z důvodu nedůsledné kontroly činnosti svého rezortu.

Za naprosto nedostačující pak považuji vysvětlení mluvčího ministerstva životního prostředí Matyáše Vitíka, který postup při rozdělování dotací hájí tím, že pravidla o minimálním trvání a existenci společností nebyla předem stanovena, tudíž ve výběru společností nevidí ministerstvo žádný problém a naopak nazývá toto běžnou praxí. Jestliže ministerstvo považuje za standardní postup vyplácení dotací neprůhledným a na první pohled pochybným subjektům, pak mohu jen konstatovat, že na to co je „běžná praxe“, máme diametrálně rozdílné pohledy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Kobza: Započala éra rozumu?

15:15 Jiří Kobza: Započala éra rozumu?

Jeden nemusí být zrovna fanatickým stoupencem politického stylu Donalda Trumpa, ale nikdo mu neupře,…