"Fašank, to není, jak by se mohlo na první pohled zdát, jen průvod křepčících masek v pestrobarevných kostýmech. Je to živoucí obraz našich tradic, cenné dědictví našich předků. Fašank, v českých zemích známý spíše jako masopust, vyjadřoval a zpodobňoval to, čeho se obávali, čeho se chtěli zbavit nebo v co doufali. Ať už je to plodnost, prosba o úrodu či strach z nemoci," uvedl statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš, který se v sobotu chystá na fašankovou objížďku po některých vesnicích ve Zlínského kraje.
Každá z vesnic má ten "svůj" fašank trochu jiný než sousední. V sobotu se tradicemi pochlubí mimo jiné v Rudicích, v Komni, ve Strání a v Březové.
„Fašanků v našem kraji se účastním každoročně od dětství. V rámci letošní expedice budeme bádat specifika jednotlivých fašanků. Těším se, že znovu objevíme tradiční fašankové zvyky,“ dodal Lukáš k smyslu cesty.
Například v Komni, kde je jedním z hlavních pořadatelů dechová hudba Komňané, začíná fašanková obchůzka po obci v devět hodin. Nebude chybět večerní fašanková zábava, o půlnoci Poslední šavlový tanec a půl hodiny po půlnoci bude Divadlo KOS pochovávat basu.
Ve Strání mají letos již 25. ročník Festivalu masopustních tradic, který zde probíhá od neděle 12. února, kdy zahájili výstavou v místním Zámečku, až do úterý 21. února. Mezi tím se v pátek při takzvaném Dětském fašanku představí děti s folklorními soubory a občany Strání. V sobotu pak kromě dne otevřených dveří v Moravských sklárnách Květná, kde se budou moci zájemci podívat na ruční výrobu skla a zakoupit si zdejší výrobky, budou na Zámečku ve Strání k vidění lidová řemesla a také tu proběhnou zabíjačkové hody. Po obědě se na náměstí předvedou folklorní soubory z celé Moravy a po všech hospodách bude vyhrávat muzika. Navečer pak jsou na řadě další vystoupení v místní škole, následované besedou u cimbálu s výukou tance. V neděli se mohou děti těšit na karneval a dospělí na besedu u cimbálu s ochutnávkou slivovice a v pondělí ještě proběhne Fašanková filmotéka, kde se budou promítat filmy z archivu Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě. V úterý se pak fašankový festival zakončí obchůzkou fašančárů a taneční zábavou.
V obci Březová chystají odpoledne po fašankové obchůzce pro změnu zabíjačkové hody až do úplného vyčerpání zásob řeznických pochutin.
"U fašanku však nejde jen krásnou podívanou a dobré jídlo a pití. Jde o živoucí poselství předcházejících generací, a my jsme povinni je uchovat a předat našim dětem. Fašank spolu s dalšími etnografickými unikáty není samozřejmostí, jak by se mohlo některým obyvatelům našeho kraje, nabitého kulturními tradicemi, zdát. To je třeba mít na paměti a udělat vše pro to, aby nám všechny tyto kulturní poklady regionu zůstaly zachovány," dodal Libor Lukáš.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kr-zlinsky.cz