„Kvůli Babišovi je opozice nevolitelná. Fico? Ten se zvedl.“ Co udělá šéf ANO

01.02.2023 9:14 | Komentář

Odchod Andreje Babiše by znamenal pravděpodobně i zánik hnutí ANO a o svém odchodu z politiky nerozhodne strana, ale pouze on sám. Politologové Jan Bureš a Petr Sokol pro ParlamentníListy.cz rozebrali, jaká je pozice bývalého premiéra poté, co prohrál prezidentský souboj.

„Kvůli Babišovi je opozice nevolitelná. Fico? Ten se zvedl.“ Co udělá šéf ANO
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci po porážce v prezidentských volbách

Ve vítězství Petra Pavla sehrála podle Bureše roli celá řada faktorů. „Za prvé volba pro Petra Pavla nebyla jen negativní volbou proti Andreji Babišovi. Petr Pavel navíc dokázal zaujmout jednak určitým charismatem a jednak stylem kampaně. Ve skutečnosti v důsledku zvyku dění na Hradě za dobu Miloše Zemana působil jako svěží vánek. Najednou zde byl slušný člověk, který nikoho neurážel, nemluvil vulgárně, nikoho nesnižoval, nikoho nezkresloval, nelhal a nebyl arogantní,“ řekl s tím, že společnost toužila po změně – především pak po změně ve srovnání s Milošem Zemanem. Andreji Babišovi se prý nepodařilo dokázat, že bude na Hradě jiný než právě Miloš Zeman, což přispělo k jeho prohře.

Petr Sokol označil výsledek posledních voleb za historický předěl, protože poprvé za dobu existence samostatné České republiky nestojí v čele státu dlouholetý kariérní politik, který nebyl v čele žádného politického tábora. „To je určitě novinka a poprvé dokázal porazit zavedeného politika někdo mimo politický svět. Překvapením byl vývoj soutěže mezi dvěma finalisty po prvním kole, kdy Andrej Babiš udělal se svým týmem hrubou chybu ohledně nasměrování kampaně, snažil se lovit ulovené a ztratil politický střed – a to se ukázalo jako naprosto klíčové, protože se Pavlovi podařilo vyhrát i na venkově, který byl doménou levice a později hnutí ANO. Z tohoto pohledu šlo o rozhodující moment voleb,“ vysvětlil.

Prezident nemá být vyvážením, ale spolupracovat

Po volbách se objevily obavy, že vládní pětikoalice i prezident mají stejné názory a tak prezident nebude politickým vyvážením. Tyto obavy však Jan Bureš nesdílí: „Prezident tu není od toho, aby byl vyvažováním. Je hlavou státu, není opoziční ani vládní prezident. Problém je, že Miloš Zeman posunul prezidenta do role mluvčího opozice proti pravicovým vládám. Tak to nemělo vůbec být a to není rolí prezidenta,“ uvedl Bureš s tím, že se Česká republika vrací ke standardu, kdy hlava státu stojí nad všemi složkami. Její rolí pak není být v rozporu s vládou, ale naopak s ní spolupracovat a nebránit v realizaci její politiky jako například nejmenováním ministra, kterého chce premiér, nebo prezentováním jiné zahraniční politiky, než kterou razí sama vláda.

Podle něj záleží na opozici, jak účinně bude schopná fungovat, kritizovat vládu, nabízet alternativy, řešení a podobně. A právě v opozici se od posledních voleb nachází předchozí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Bureše by překvapilo, kdyby Babiš opustil křeslo poslance, a to negativně: „Chcete-li být vůdcem opozice, musíte sedět v Poslanecké sněmovně a pracovat, voliči to očekávají,“ sdělil. Hnutí samo pak podle něj vyhodnotí, zda zůstane i předsedou ANO, avšak neočekává, že by k jeho sesazení z čela došlo. „Jeho hnutí je postaveno zásadně na něm a stále nejsou ve většině lidé, kteří by byli příliš „odvážní" na to, aby zvolili jiného předsedu. Navíc nevíme, co by to udělalo s celou finanční a hospodářskou stránkou, protože ANO je ekonomicky výrazně propojeno s Agrofertem a nedovedu si představit, že by financoval hnutí i po odchodu s jeho povahou – tedy investoval do něčeho, na co nebude mít vliv,“ zauvažoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Myslíte, že toho je Evropa schopná?

Vy tvrdíte toto: Evropa se musí o sebe postarat sama, musí ukázat sílu, musí být jednotná, obranyschopná a maximálně soběstačná. Souhlasím s Vámi, ale fakt myslíte, že může EU těchto cílů dosáhnout? Protože jestli ano, pak si kladu otázku, proč už to neučinila dávno? A ještě by mě zajímalo, jakou sí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Začíná se, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseDalší zrada po 89.tém , 01.02.2023 12:11:09
pracovat , ale již dlouho zničili ČSSD nastrčením demokratů jako Sobotka , Šmarda, Jirka velký pysk , a pár dalších ,,mladých demokratů" , KSČM Dolejšího , a lepidle Filipa a nyní započali na rozkladu ještě fungující opozice , je jim trapné dávat do Ústavy vládu jedné strany , tak to půjde touto cestou. A voliči , z těch pro ně jak vidíme není problém udělat stádo poslušných. To snad ani spěje , nejsou lidé vybaveni matkou přírodou mozkem , s takovou ten vývoj půjde tím směrem , že minimálně v ČR těmto mozek zakrní , jsou na nejlepší cestě.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

15:04 „Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

Bezpečnostní témata a varování před Andrejem Babišem, který prý pomáhá Rusku. Tento směr předvolební…