Občané hltají volební průzkumy, ty se však liší. Zkušený Herzmann říká, jak si opravdu stojí Babiš, Okamura, John a další

02.05.2014 16:23 | Zprávy

Sociolog Jan Herzmann pro ParlamentníListy.cz rozebral šance politických stran ve volbách do Evropského parlamentu, které jsou už za dveřmi. Vysvětlil i některá fakta vyplývající z průzkumů veřejného mínění u politických stran, v nichž je suverénní jedničkou hnutí ANO Andreje Babiše.

 Občané hltají volební průzkumy, ty se však liší. Zkušený Herzmann říká, jak si opravdu stojí Babiš, Okamura, John a další
Foto: Hans Štembera
Popisek: sociolog Jan Herzmann

Volby do Evropského parlamentu se konají za tři týdny, proto se agentury provádějící průzkumy veřejného mínění předhánějí v sestavování volebních modelů a v odhadu volebního potenciálu. Podle všech průzkumů se ale na první příčce v oblibě voličů stále drží hnutí ANO Andreje Babiše. Podle posledního průzkumu agentury STEM dokonce ANO ve volebním modelu vede o šest procent nad druhou ČSSD.

Zatímco ANO by nyní volilo 24,7 procenta lidí, ČSSD pak 18,5 procenta oslovených potenciálních voličů. Na třetí příčce se umístila KSČM. Zástupce komunistů by do Evropského parlamentu podle STEMu nyní volilo 11,9 procenta občanů a pro zástupce TOP 09 by se rozhodlo 10,7 procenta občanů. Z tabulky, kterou STEM sestavil pro volební model, ještě vyplývá, že pro kandidáty ODS by vhodilo svůj hlas 7,4 procenta lidí, Svobodní by pak dostali od voličů 2,6 procenta hlasů, což je ale více, nežli by získal Úsvit Tomio Okamury - tuto stranu by totiž nyní volila jen dvě procenta voličů, dodává nejčerstvější volební model STEM.

Celý průzkum ZDE.

Jenže zatímco právě Úsvit Tomio Okamury má tady poměrně malé číslo, naopak agentura Herzmann nedávno uváděla k tomuto hnutí číslo 8,9 procenta. Jak je to možné?

„Pokud se jedná o volební model, tak se skutečně ta čísla dramaticky rozcházejí s naším volebním modelem. Vysvětlení je v podrobné zprávě k našemu projektu Český volič, kde se uvádí, že základním problémem hnutí Úsvit je, že jenom dvacet procent jeho příznivců je rozhodnuto jít volit. A není proto vyloučeno, že buď výpočetní procedurou, nebo ještě spíš nějakým skutečným pohybem v náladách příznivců Úsvitu dochází a dojde k tomu, že se odklánějí od záměru jít volit. Ne nutně volit Úsvit, ale vůbec volit, což by mohlo znamenat zásadní pokles výsledku ve volebním modelu,“ vysvětlil k rozdílným číslům Úsvitu pro ParlamentníListy.cz sociolog Jan Herzmann. Čtenáři ParlamentníchListů.cz si podle něj také musejí všímat toho, jestli jde v konkrétním průzkumu o volební model, či volební potenciál, což je něco úplně jiného.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…