Poslední předvolební superdebata v televizi Nova měla dvě části. V tu podvečerní diskutovalo pět mužů Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Tomáš Zima. Ovšem jen prvních pár minut, protože následně z diskuse odešel Marek Hilšer, který se vyhranil proti modelu debaty. „Hledám usilovně, nevidím tady zbylé tři kandidáty. A ptám se na to, proč tomu tak není? A myslím, že to je neférové, zejména vůči voličům České republiky,“ nezačal odpovídat Hilšer na otázku, ale vyhranil se proti současné debatě. „Demokratická debata je o tom, aby byly rovné podmínky. Rovné podmínky dnes nevidím, proto nemohu setrvat v této debatě,“ řekl Hilšer, popřál všem lidem šťastnou ruku ve volbách a z debaty odešel. Místo sebe dal fotografii.
Rozdělení do dvou skupin se mi jako divákovi nelíbí
Je správné takovéto rozdělování debat? „Argumentům Marka Hilšera naprosto rozumím a chápu je. Na druhou stranu si říkám, že pokud by je bral úplně vážně a nestranně, tak by nemohl vystupovat v žádném formátu debat, protože i Česká televize a Prima vydělovaly a tam všude byl. I když uznávám, že tam tyto podmínky kritizoval. Myslím, že televize Nova senátora Hilšera s těmito podmínkami seznámila už několik měsíců dopředu, musel s nimi souhlasit, když dorazil. Beru to tak, že to bylo teatrální gesto, emoce na poslední chvíli, že si lidé řeknou - hele, Hilšer opustil debatu z těchto důvodů. Byl to spíš volební tah, protože pak by se musel bouřit a odcházet z každé debaty,“ konstatoval politolog Jan Kubáček.
„Mně jako divákovi se nelíbí toto rozdělení. Pro mě informace z výzkumů veřejného mínění jsou pouze sekundární informace. Je to informace, kterou vyhodnotím a buď jí přikládám váhu, nebo ne. V žádné televizi bych nebyl pro dělení kandidátů na dvě skupiny. Nejvíce mi to vadí u České televize. Platím si ji jako koncesionář právě pro to, aby mě poskytovala kompletní informace a nevytvářela umělá dělítka. Navíc když jsem sledoval tuto debatu, tak to bylo o nějakých 15, 20 minutách, kde dvě třetiny času strávili dohadováním, jestli to je přípustné či ne. A pak řešili, jak by se prezentovali k neslyšícím a nevidomým. Ve vší úctě k neslyšícím a nevidomým, toto se mohlo zvládnout v rámci kompletní sestavy a odpustili bychom si 10, 12 minut handrkování, zda je to přípustné. Myslím, že Česká televize takto postupovat vůbec neměla a měla ctít koncept, který má Český rozhlas. Jsou pozváni všichni a je dán prostor všem, kteří přijdou,“ je přesvědčen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban