Filmovému režiséru Jiřímu Strachovi bude na konci září padesát. A v rozhovoru s Danielou Drtinovou v DVTV se svěřil, že s postupujícím věkem a proměnami doby se čím dál více bojí něco pojmenovat jako „pravdu“.
I jeho nejnovější film je prý o tom, zda nad pravdou není ještě něco více, jmenovitě láska, která dovede odpustit.
Přiznal, že i svou víru vnímá v posledních letech více niterně a nemluví o ní a zamyslel se, zda to kromě jeho stárnutí není také důsledkem éry sociálních sítí a mnohem vypjatější debaty.
Jako praktikující katolík a konzervativně smýšlející přítel kardinála Duky se Jiří Strach dostal do sporů s „liberály“ v posledních letech několikrát. A patřil k těm, kteří to schytávali nejvíce. Svůj twitterový profil označil s jemnou ironií umělce jako „lotzasrando“, což spojovalo jeho nejslavnější hereckou roli s postojem většiny českého twitteru k jeho názorům.
S Danielou Drtinovou nejprve půl hodiny hovořil o tom, že svými filmy by chtěl dodávat lidem naději a ukazovat, že život nemusí být jen rivalitou, ale nabízet i lidskost, toleranci a možná i odpuštění.
Nálada zhoustla ve chvíli, kdy se jej Daniela Drtinová zeptala na jeho útok na hnutí Me Too, když se v roce 2017 vyfotografoval v tričku „Je suis Weinstein“. Strach vysvětloval, že nadsázkou chtěl nabádat, abychom si počkali na výsledek férového soudu a neodsuzovali skandály zmítaného filmového producenta jen na základě novinových titulků. Na druhou stranu chápe, že některým to mohlo vadit.
Drtinová ale chtěla slyšet, zda svého vystoupení zpětně lituje. „Jestli už není v této společnosti prostor na ironii, na žert, na nadsázku, tak toho lituji. Ale já jsem pořád přesvědčen, že nějaký ten rozměr České sody do naší společnosti patří a že by bylo dobré, kdyby humor a třeba i sarkasmus stále ‚cukroval‘ ty naše pevné pozice,“ reagoval režisér.
Moderátorka jej dál tlačila do omluvy, dokonce na Stracha vytáhla jeho vlastní slova o egu. Pak zase tvrdila, že by se měl omluvit proto, že chtěl upozornit na presumpci neviny, ale producent Weinstein byl mezitím shledán vinným, takže presumpce už není.
„Jestli na mě společnost, která mě nemá ráda, protože jsem na ni příliš katolický, chce vytahovat jednu fotografii z roku 2017, jestli na mě nic jiného nemají, ať to dělají. Já už nemám potřebu to komentovat,“ pokusil se režisér o tečku, ale moderátorka se dál držela tématu a vykládala, že podle ní zlo rozděluje a dobro spojuje. A tato fotka lidi rozdělila, takže byla zlá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo