Vyjádřením prezidenta Miloše Zemana, který během svého projevu na pražské konferenci k výročí konce holokaustu vyzval Západ, aby spojil síly v boji proti Islámskému státu, a varoval Evropu před superholokaustem, se v úvodu svého pravidelného ohlédnutí zabývá politolog Zdeněk Zbořil. „Pan prezident tentokrát střelil na opravdu nepravý terč, protože přesvědčovat Evropu a Ameriku, aby spojily své síly proti islámskému terorismu, je nošením dříví do lesa. Evropa už to dávno dělá a zejména se spojují země, které tím byly postiženy. A není třeba jim z Prahy doporučovat, jak se mají chovat,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
Navíc za situace, kdy občanům v České republice nikdo z významných politických činitelů neřekl za dobu od pařížských vražd, jak se chovat, když dojde k jejich ohrožení terorismem. „Zatím jsme se jenom dozvěděli, že pan Konvička tady nechce muslimy, ale jinak jsme se ani nedozvěděli, jak muslimy poznáme. A jak se k nim máme chovat? Pokud jsem rozuměl panu Fialovi z ODS v pořadu paní Jílkové, tak by asi nejraději postavil na letišti Václava Havla v Praze nějaký koridor, kde by stála nějaká významná autorita a ukazovala přicházejícím lidem, jestli mají jít doprava, nebo doleva, tedy jestli je do České republiky pustíme, nebo jestli je vrátíme. Paralela se vzpomínkou na selekci v Osvětimi se mi zdá tak nápadná, že mě překvapuje, že si to naši politici neuvědomují,“ konstatuje politický analytik.
Stačí si připomenout, jak dopadly předchozí křížové výpravy
Za nepředstavitelné považuje, že by se našla síla, která by likvidovala evropské Židy, a to v ještě větším množství než za druhé světové války, což má výraz superholokaust vyjadřovat. „Proto mám pocit, že ta výzva je za hranicí normality. Jsem soustavný kritik toho, jak se k zahraniční politice České republiky vyjadřuje pan Zaorálek. Ale jeho reakce, zda pan prezident volá po nějaké nové křížové výpravě, byla skutečně na místě. Pokud si náš pan prezident myslí, že to bude osmá, devátá nebo desátá křížová výprava, tak by si měl také vzpomenout, jak ty předchozí dopadly. Vtáhly islám do Evropy a pomohly vytvořit chalífát na území Anatolie, v severní Africe, ale také na území Balkánu, kde muslimové žijí v bývalých státech rozdrobené Jugoslávie dodnes,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník