Jsme rádi, že jste zpět ze Sýrie. Přes facebook jste vysílala smutné signály, že místa v Sýrii, která jste navštívila, jsou značně poznamenaná válkou. Na druhou stranu jste uváděla, že v Damašku již je vše v pořádku. Tak tedy, po utřídění všech podnětů... Co jste si, zeměpisně rozvrstveno, odvezla?
No, nevím, jestli jsem vysílala jen „smutné signály“, a pokud ano, tak to ze mě spíš mluvila totální únava. Ale nešť, faktem je, že Damašek funguje více méně bez problémů a rozvaliny jsou vidět jen ve Východní Ghútě, o niž se bojovalo letos do dubna. Od té doby ale už stihli vyasfaltovat spoustu silnic v této oblasti, opravili i dálniční okruh, který Ghútou vede, zkrátka je vidět, že se něco „hýbe“, a to vcelku rychle. Tamní úřady tvrdí, že už zprovoznili také zásobování elektřinou a vodou a prý se do Ghúty už vrátily tisíce lidí. To v Aleppu jsou ruiny vlastně v samotném centru města, kolem už opravené Citadely a restaurované slavné Umajjádské mešity, ale jinak město – už o pár ulic dál – žije a pulzuje, a to až neuvěřitelně. Zato lidé v Homsu mi přišli jaksi rezignovaní, bez optimismu. Asi třetina města dodnes připomíná Drážďany po spojeneckém bombardování na konci druhé světové. I to je sice samozřejmě pořád mnohem lepší, než jak dopadly například Rakká na východě Sýrie nebo Mosul v Iráku, ale i tak je to hodně depresivní. Tím spíš, když máte možnost srovnání s jinými městy. Úřady v Homsu prý nechávají zničené čtvrti být, vybírají z nich jen použitelný materiál a stavějí na druhém konci města nová sídliště, ale nejspíš to jde ztuha, protože má Homs dnes pořád jen zhruba polovinu z předválečného počtu asi 1,7 milionu obyvatel. Ostatní dál žijí jinde, ve vnitřním i zahraničním exilu. Úplně přitom bije do očí, že zatímco v Damašku nebo Aleppu komunální služby neustále svážejí odpad a na každém rohu vidíte metaře nebo popeláře, ulice Homsu jsou zasypané odpadky, a do toho k nebi čoudí tamní obrovská rafinérie. Je samozřejmě dobře, že vůbec funguje, dodává na trh a zaměstnává lidi, ale ten černý čmoud tak nějak dokresluje temnou atmosféru města.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský