Politická a mediální scéna v Evropě se v posledních dvou týdnech významně zabývá Ruskem. Toto téma dlouho „spalo“, zájem probudil opozičník Navalný.
Divíte se? Probíhající dostavba plynovodu Severní potok II, kterému nic nestojí v cestě, znamená zásadní prohru střednědobé evropské strategie USA. Dlouhodobá sázka Ameriky na vydírací a blokovací potenciál Ukrajiny a Polska končí. Evropská unie bude německá. Bohaté Německo bude vydělávat na tranzitu plynu po Evropě, bude ovládat klíčový kohoutek a bude upevňovat geopolitickou moc nad Evropou. Stejně tak bude další kohoutek držet Turecko, s nímž uzavřel Putin strategickou dohodu, zásobovat část Evropy přes Turecký potok. Pro ostatní země Evropy toto uspořádání bude znamenat sice o třicet procent levnější energie, než by dostaly v podobě zkapalněného plynu z USA, ale s nutností udržovat s Ruskem vztahy partnerské nikoliv konkurenční či dokonce nepřátelské. Kde se obchoduje, tam se neválčí. USA své plynové přebytky budou mít problém za své „demokratické“ ceny prodat. To je cena za neschopnost koncepčního „win-win“ vedení mezinárodní politiky.
Třetí, velká geopolitická změna, ke které se schyluje, je stavba plynovodu Síla Sibiře II, která včera začala. Tento tranzit odebírá plyn z pole a v budoucnu ho bude moci odebírat i z pole Jamal.
Rok 2019 znamenal 70 let diplomatických vztahů mezi Ruskem a Čínou. Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Putin na dálku slavnostně zahájili provoz čínsko-ruského plynovodu „Síla Sibiře“– obrovský přeshraniční závazek nejen energetické bezpečnosti Číny, ale také pro udržení zvláštních vazeb mezi Pekingem a Moskvou. Plyn z polí Čajandinskoje a Kovykta na východní Sibiři v Rusku je dodáván do Blagověščensku – posledního města na ruské straně hranice. Odtamtud je veden tunelem pod řekou Amur, než vstoupí do Heihe v severní Číně a doputuje až do Šanghaje.
Druhý plynovod vede z pole Sobinskoje u Krasnojarsku a Kovyktinskoje, přes Irkutsk, mongolský Ulánbátár do Pekingu.
Třetí směr rozvoje znamená příprava plynovodu Altaj, vedoucí přes Gorno Altajsk přes rusko-čínskou hranici okolo jezera Ake Kule do Urumči a Sin-ťangu. Pokud se ještě propojí Tomsk nebo Novosibirsk s Irkutskem, bude možnost dodávky do Evropy přesměrovat do Číny. To by znamenalo nutnost zásadní změny chování EU vůči Rusku. Pro Rusko i Čínu jsou to strategické kroky. Tak nedivte se současné hysterii Západu a lidskoprávním hrátkám. To je asymetrická nesouhlasná reakce EU a USA se ztrátou dominance na Východě. Nad koncem podmaňovací politiky. Ta je neodvratná.
Opoziční politik Alexej Navalný se po léčebném pobytu v Německu vrátil do své země, kde byl ihned po příletu zatčen, což vyvolalo rozhořčení a kritiku v západním světě. Přehání to už Putinův režim?
Přehání nějaký stát, když stíhá, odsuzuje a vězní své občany za mediální pomluvy, podvody a zpronevěry? Navalnyj není souzen za politiku, ale za podvody. Navalnyj je právník a finanční spekulant. V roce 2012 byl Alexej Navalnyj obviněn z podvodu na státní společnosti „Kirovles“ v transakci se dřevem a zpronevěry 10 000 metrů krychlových dřeva v ceně nejméně 16 milionů rublů. Za to byl odsouzen k 5 letům vězení.
„Záměrně nepříznivých smluv za výrazně nadsazené ceny“ bylo víc.
Dalšími trestními řízeními byly pomluvy. Maxim Liksutov, Dmitrij Sablin, Pavel Karpov, společnost „Moskevský školák“ a další… Navalnyj na základě rozsudků platil. Miliony rublů.
No a posledním bylo trestní stíhání „Yves Rocher“ v případě tunelování. Alexej Navalnyj založil společnost na dopravu balíků. Mladší bratr Oleg Navalnyj, který v té době pracoval jako vedoucí oddělení interních zásilek pobočky Ruské pošty, přesvědčil zástupce Yves Rocher Vostok, že pobočka pošty v Jaroslavli nemohla plně uspokojit potřeby jeho společnosti při zasílání balíků a přesvědčil ho, aby uzavřel smlouvu o poskytování přepravních služeb s Navalného firmou. Za zvýšené ceny. Tržní prostředí… Mechanismus zprostředkovacího tunelu známý z našich „divokých“ devadesátých let. Škoda způsobená Yves Rocher Vostok se odhadovala na 26 milionů rublů. Stíhání začalo na žádost Bruna Leprouxe, šéfa ruské divize kosmetické společnosti Yves Rocher. Leproux potvrdil, že jeho trestní oznámení u Vyšetřovacího výboru Ruska v roce 2012 proti Navalnému bylo schváleno ústředím společnosti. Alexej a Oleg Navalní byli obviněni a několika instancemi souzení za krádež podvodem a za praní peněz.
Politický a mediální analytik Štěpán Kotrba
Podle informací z médií zaznělo varování o možném zatčení ze strany ruské vězeňské služby už krátce před samotným Navalného návratem. Někteří se diví, že i přesto se do Ruska vydal. Z druhé strany, pokud se snaží politicky uspět a změnit poměry v rodné zemi, těžko to činit z exilu. Co si o jeho snažení myslíte?
Že má svou odvahu dobře placenou a Západem intenzivně mediálně podporovanou. Což nikdy není samo sebou. Nebo vy snad máte na soukromý tryskáč?
28. prosince 2020 ruská Federální vězeňská služba oznámila, že Alexej Navalnyj, který se v té době podroboval „rehabilitaci“ v Německu poté, co „byl otráven novičokem“, nesplnil povinnost docházet na probační kontrolu, která mu byla soudem přikázána. Federální vězeňská služba požadovala, aby Navalnyj přišel k registraci 29. prosince v 9 hodin ráno a hrozila nahrazením probace skutečným vězením. 13. ledna 2021 Navalnyj oznámil, že se 17. ledna 2021 vrátí z Německa do Ruska. Federální vězeňská služba oznámila, že podnikne veškeré kroky k jeho zatčení do doby, než bude zahájen soudní proces. Stalo se. Byl odsouzen k 30 dnům vězení za protivení se soudu. Ne za politiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka