Babiš a Čína: Válka? Erik Best vidí kroky premiéra k USA. Nebude to legrace

05.02.2019 4:43 | Zprávy

Jak vážné bezpečnostní riziko může znamenat úzká spolupráce s čínskými firmami? Podle Erika Besta se situace zostřuje. Jenže za tím je i konkurenční boj, jak Best varuje. Sám nedávno prohrál soudní spor s právníkem Radkem Pokorným, který podle jeho slov lživě interpretuje soudní rozsudek. Best též promluvil o tom, jak to může dopadnout s Venezuelou.

Babiš a Čína: Válka? Erik Best vidí kroky premiéra k USA. Nebude to legrace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Novinář Erik Best

Jak už ParlamentníListy.cz informovaly, Městský soud v Praze nedávno vyhověl žalobě právníka Radka Pokorného proti Eriku Bestovi. Pokorný posléze začal na sociálních sítích psát, že Best je soudem uznaný lhář. Jenže podle samotného Erika Besta se v soudním rozsudku nic takového neuvádí.

„Obecně si myslím, že účastník sporu by neměl zkreslovat výsledek soudu. Rozsudek o tomhle vůbec nic neříká, dá se to jednoznačně dokázat, až bude celé znění k dispozici a bude jasné, že pan právník Pokorný neříká to, co uvedl soud,“ sděluje redakci politický analytik Best.

Průběh soudu byl podle jeho slov zvláštní. „Základní problém z naší strany je, jak už jsem někde řekl, že jsme byli nařčeni z toho, že jsme nedokázali, že je Pokorný lobbista a že udělal to, co jsme napsali. Na druhé straně, soudkyně nám neumožnila to dokázat. Z tohoto hlediska je rozsudek zajímavý. Pochopil bych to, kdyby paní soudkyně zakázala publikaci jedné věty z toho textu, ale když zakazuje publikaci celého textu, měli bychom asi mít možnost se k tomu zbytku vyjádřit,“ podivuje se Erik Best.

Příliš osobních zkušeností podle svých slov od soudu sice nemá, ale byl překvapen, jak celé řízení probíhalo a nebylo mu umožněno vše vysvětlit a prokázat. „Pro mě bylo zarážející, že ten, kdo svědčí, může řídit soudní jednání místo soudkyně,“ komentuje způsob, jak u soudu vystupoval Radek Pokorný (více ZDE).

Další záležitostí, kterou Erik Best pro ParlamentníListy.cz okomentoval, byl jeho pondělní komentář v rámci pravidelného sloupku Final Word. Šlo o citlivé téma byznysu nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v souvislosti s děním okolo Číny.

Best upozornil na článek v týdeníku Respekt, kde se má uvádět, že české bezpečnostní instituce považují moc PPF nad tuzemskou komunikací za riziko, a to zejména kvůli memorandu této firmy s čínskou společností Huawei a též kvůli Kellnerovým investicím v Číně, které jsou závislé na vůli režimu.

Celá kauza kolem Číny a údajné bezpečnostní hrozby v souvilosti se společnostmi Huawei a ZTE je podle Erika Besta do značné míry konkurenčním bojem.

„Stále si myslím, že ten souboj je částečně konkurenční, a nemyslím jen v České republice, ale i v Evropě, Kanadě. Jde částečně o konkurenci a částečně o geopolitický souboj, jestli se máme nechat ovlivňovat Čínou. Z tohoto hlediska je těžké situaci analyzovat, protože NÚKIB má významnou pravomoc. Jestli jde o kombinaci konkurence a zároveň geopolitického boje, pak NÚKIB má tendenci poslouchat jednu stranu, tu americkou. Jestli tomu tak je, pak si myslím, že pro PPF to může mít velký dopad v České republice,“ míní Best.

Nápovědu mohla podle jeho slov přinést nedávná informace o setkání premiéra Babiše se šéfem americké telekomunikační společnosti AT&T. „Kdyby skutečně šlo o boj konkurenční a geopolitický a existovala nějaká americká společnost, která by k nám chtěla přijít, pan Babiš už oznámil, že taková společnost existuje a jmenuje se AT&T. Pak to znamená, že tyto místní problémy pro PPF budou skutečné. Zase ale nevím, do jaké míry to, co říká pan Babiš ohledně AT&T, odpovídá skutečnosti,“ zamýšlí se analytik.

Boj proti čínským společnostem navíc začíná nabírat masivnější rozměry, proti Huawei a dalším čínským gigantům v oblasti telekomunikací se začíná stavět Evropská komise, která prý uvažuje o plošném zákazu jejich podílu na budování 5G sítí.

„Je to pokračování už zmíněného boje, ale většina analytiků je překvapena, že jde o tak závažnou věc. Bral bych to opravdu vážně ve smyslu, že Američané hodlají v tomto boji pokračovat a budou žádat Kanadu o vydání finanční ředitelky Huawei do Ameriky. Slavný a vlivný profesor Jeffrey Sachs prohlásil, že to je vyhlášení války. Člověk takového významu to považuje za vyhlášení války, to něco znamená. Číňané to berou také vážně,“ konstatuje.

Málokdo si prý všiml, ale Andrej Babiš prohlásil, že už nikdy neplánuje mluvit s čínským velvyslancem. „To není moc diplomatické, Babiš ale ten problém bere evidentně vážně. Ano, je to Babiš a může změnit názor. Ale říct tohle veřejně má velký význam,“ je přesvědčen politický analytik.

„Babiš chce, aby to celé převzala Evropská unie a on o tom nemusel vůbec rozhodovat. Opakuje a říká, že to má řešit Rada ministrů EU a my bychom to měli koordinovat s EU. Babiš nechce být tím, kdo rozhodne. A může to odůvodnit, protože i samotná EU říká, že je to evropská záležitost,“ uvádí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…