Vláda Andreje Babiše ustála hlasování o nedůvěře. Jednání trvalo až do čtyř hodin ráno. Hlasů na vyslovení nedůvěry nebyl dostatek – jen 85 z potřebných 101. Předpokládám, že výsledek vás nepřekvapil.
Ne, samozřejmě, karty byly jasně dané a oba dva tábory – vládní i opoziční – jen sehrály roli, jaká se od nich v Poslanecké sněmovně očekává.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová o údajném střetu zájmů premiéra Babiše řekla, že v podstatě postupoval v souladu s českým zákonem o střetu zájmů: „Pan premiér se podle toho zachoval, to znamená, že v podstatě postupoval od nabytí účinnosti zákona o střetu zájmů v souladu s tím zákonem a majetek převedl do svěřenských fondů,“ řekla Benešová. „Mám za to, že učinil zadost českému právu a není co vlastně řešit,“ poznamenala. Jak tento výrok vnímáte vzhledem k tomu, že Benešová je součástí vlády Andreje Babiše a má být zárukou nezávislosti justice?
Tak právě proto, že je Benešová součástí vlády Andreje Babiše, je logické, že hájí svého premiéra, ale Marie Benešová není státní zástupce, ani soudce, ani bruselský auditor, tudíž si musíme počkat, jestli vše bylo, nebo nebylo ve střetu s českým právem, a to nám řeknou až odpovědné orgány.
Celkově hlasování bylo vyvoláno předběžnými audity z Bruselu týkajícími se premiéra. Jednala tedy opozice podle vás oprávněně, když vyvolala hlasování o nedůvěře?
Z mého pohledu by bylo logičtější, kdybychom si počkali na definitivní znění auditů i po zapracování připomínek z České republiky. V tom okamžiku se stejně dalo čekávat, že opozice bude znovu na koni. Na druhou stranu rozumím tomu, že když se na Letné sešlo na 250 tisíc lidí, opozice se snaží tuto nespokojenost podchytit, spolupracovat s voliči a ukázat, že i ona je k Andreji Babišovi kritická a usiluje o pád Babišovy vlády. Proto si myslím, že opozice k hlasování přistoupila v tuto dobu, protože kdyby se v ulicích na náměstích scházeli demonstranti a nedělalo by to nic nejen s vládou, ale ani s opozicí, mohli by důvěru voličů v českou politiku ztratit úplně.
Zní to, jako byste chtěl říci, že opozice předpřahá vůz před krávy, ale zároveň chtěla rozvířit vody před prázdninami, kdy se vše uklidní…
Když se podíváme do minulosti, tak velmi často vznikaly politické krize těsně před prázdninami nebo v červenci. V těchto termínech docházelo k hlasování o důvěře, nebo o nedůvěře vládě. Politici se snaží vytvořit agendu pro letní měsíce, kdy se nic dalšího nebude dít a oni odjedou na dovolenou. Proto je důležité, kdo bude mít v posledních týdnech slovo.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová prohlásila, že některé z těch, kdo ji nálepkují, „zná z telefonních odposlechů“. Vysloužila si za to velkou kritiku…
Když to zobecním, tak pokud se v Poslanecké sněmovně projednává takto citlivé téma a jedná se hodně dlouho, poslanci jsou unavení, podráždění, v tom okamžiku může přeskočit kdejaká jiskra a vzniknout lokální požár kolem nějakého ministra. Tak, jako se Marie Benešová sice nevyjádřila šťastně, ale postupovala se znalostí věci coby člověk, který se v prostředí justice pohybuje hodně dlouho.
Obecně si myslím, že ve všech sporech a přestřelkách, které se nyní odehrávají, je Marie Benešová nevinně. Ona se spíše musí bránit tomu, co by podle jejích kritiků mohla udělat, než se bránit kritice za to, co už udělala. Myslím, že i některé kroky proti ní včera podcenili.
Rozumím emočnímu tlaku i únavě z délky jednání, ale když se zeptám stručně, je dobrý politický tah tohle říci?
Ne, není, ale ani se nedivím, že k takovým úletům v Poslanecké sněmovně v tak vyhrocené atmosféře dochází.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová