Bárta se Škárkou se mandátu nevzdali. Pro odborníky je to na hlavu

13.04.2012 19:23 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Ani od jednoho z odsouzených v kauze uplácení nezaznělo, že by hodlali složit svůj poslanecký mandát. Jaroslav Škárka chce vyčkat pravomocného rozhodnutí, Vít Bárta ohlásil rezignaci na post předsedy poslaneckého klubu a pozastavení členství ve VV, ale ani jemu se ze sněmovny nechce. Podle politologů je však jejich setrvání ve funkci dlouhodobě neudržitelné.

Bárta se Škárkou se mandátu nevzdali. Pro odborníky je to na hlavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta

V novodobé historii se v české politice ještě nestalo, že by nějakému zákonodárci bylo dokázáno spáchání úmyslného trestného činu a byl za to odsouzen. „Dosud to bylo vždycky tak, že ti poslanci, jimž hrozilo, že budou trestně stíháni a souzeni, tak odstoupili z funkce poslance ještě předtím, než byl vynesen verdikt. Anebo byli osvobozeni,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog a historik Jan Bureš.

Další odborné názory v rubrice Politologové

Potkalo to až Víta Bártu a Jaroslava Škárku. „Opravdu si nepamatuji po roce 1989 případ, kdy by byl odsouzen poslanec, který ještě sedí v parlamentu, v případě Škárky dokonce k nepodmíněnému trestu. On se samozřejmě odvolal, ale pokud odvolací soud jeho trest potvrdí, tak ze sněmovny pojede rovnou na Pankrác,“ říká historik Bureš s lehkou nadsázkou.

Zůstat ve sněmovně by byla ostuda Bárty i VV

Oba dva poslanci na svých postech lpí. Škárka chce vyčkat pravomocného rozsudku, Bárta oželí předsednictví poslaneckého klubu i pozastaví členství ve VV, ale ani on nemíní sněmovnu v tuto chvíli opustit. „To by znamenalo posouvání nějakých pravidel a zásad, úplně jiným směrem, než VV původně slibovaly, a také to, že zastupitelskou roli může vykonávat prakticky kdokoli, jakýkoli trestanec,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Pokud by odsouzení pro korupci neznamenalo rezignaci na poslanecký mandát, šlo by o příkrý rozpor s tím, co Věci veřejné ohlašovaly, když vstupovaly do velké politiky a když vedly předvolební kampaň. „Pana Bártu mandátu nikdo zbavit nemůže. Ale byla by to ostuda jednak jeho, kdyby ve sněmovně zůstával, jednak toho politického klubu, který by byl ochoten držet ho pod svými křídly,“ očekává Jelínek, že po rozhodnutí soudu bude ve VV velmi silná tendence se od Bárty odstřihnout.

Poslanci nemůže mandát odebrat ani soud

„Z hlediska Ústavy mají právo poslanci dál zůstat. Mandát jim nikdo vzít nemůže. Soud  ale Škárkovi na deset let zakázal výkon politických funkcí. Nejsem si jist, jestli soud může svým rozhodnutím sebrat poslanci jeho mandát. Podle mě bude muset rezignovat, protože to bude neudržitelné politicky. Mám ale obavu, že právně nelze odebrat ten mandát vůbec nijak,“ domnívá se politolog a historik Jan Bureš.

Právě nad touto částí rozsudku si lámou hlavy i právní experti. „Ani právní mocí tohoto rozsudku mandát poslance nezaniká, pouze je mu zakázán výkon této funkce. A trestní zákoník také jednoznačně říká v paragrafu 73, třetím odstavci, že trest zákazu činnosti spočívá v tom, že se odsouzenému po dobu výkonu tohoto trestu zakazuje výkon určitého zaměstnání, povolání nebo funkce. Skutečnost, že jde o funkci volenou, není relevantní,“ reagoval na pochybnosti odborníků soudce Jan Šott pro MF DNES.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…