Bohdalová a Gott? Zdeněk Zbořil proti Milionu chvilek. Otevřeně o Husákově době

21.10.2019 10:10 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Že zde byli jen zlí rudí, hodní disentní a konečně hloupí, zbabělí šediví? Jen polistopadový konstrukt. Politolog Zdeněk Zbořil se vyjadřuje ke komentářům, které zaznívají v souvislosti s pohřbem Karla Gotta. A ironické poznámky k rekondičnímu pobytu hlavy státu v nemocnici? „Zřejmě ani netuší, jakou zodpovědnost má lékař ošetřující prezidenta republiky.“ K ofenzívě na severu Sýrie dodává: „Stále stejná válka o dědictví Osmanské říše. Z historie se nikdo nepoučil.“ EU je dnes už jen „papírový tygr“. Jedna věc je ale jistá. „Výrobci zbraní a obchodníci se smrtí budou mít v tomto roce bohatého ježíška.“

Bohdalová a Gott? Zdeněk Zbořil proti Milionu chvilek. Otevřeně o Husákově době
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Během uplynulého týdne ještě doznívaly v médiích reakce na odchod slavného zpěváka Karla Gotta. Psychiatr Cyril Höschl zmínil, že provázel generace Čechů a Slováků, kteří strávili většinu života v šedém komunismu, Gotta měli rádi a mohli se s ním morálně identifikovat. Stud, že volili komunisty, potřebovali vytěsnit. „Identifikace s někým, kdo taky nebyl žádným disidentem, z nás snímá hříchy světa,“ podotkl na Dvojce Českého rozhlasu Höschl.

„Pokud se nemýlím, pan profesor prožil v komunismu skoro 40 let (nar. 1949?) Asi se nechal příliš ovlivnit těmi, se kterými se stýkal nebo musel stýkat on. Nedávno se mi dostala do rukou knížka Jindřicha Pokorného „Parsifal. Osudy jedné demokratické skupiny v letech 1938–1945 s poválečným dovětkem“ (Akademia 2009). Také tito lidé žili téměř ve stejné době a dělali, co mohli, aby zůstali svobodní. Nebyli to žádní od boku střílející pistolníci, ale přesto se jim to podařilo,“ uvedl Zbořil. „Netrpěli proto, že byli vylučování z KSČ, protože do této politické strany, nebo do stran, které s ní spolupracovaly v tzv. Národní frontě, nikdy nevstoupili. Tak jako hokejisté, fotbalisté hráli a vyhrávali, výtvarníci vyzdobili Brusel 58 a Montreal 67, českoslovenští filmaři, kteří točili své filmy za státní peníze, a tisíce dalších, dostávali ceny na filmových festivalech, kam ti dnešní neidentifikovaní ani nejsou zváni, se nepotřebovali s Karlem Gottem identifikovat,“ dodal. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…