Geopolitolog Michael Romancov před několika dny řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz dvě zásadní věci. Že je Evropa a „starý svět“ v době zlomu. Také však to, že Ruskem avizovaný obrat směrem na východ je spíše jen politickou hrou, taktikou a též mediální bublinou úmyslně vypouštěnou zejména pro vlastní vnitřní publikum. Dlouholetý novinář, zpravodaj a komentátor Jan Petránek, který se celoživotně orientoval na země na východ od nás, však má na věci poněkud jiný názor – byť slova politologa zcela neodmítá.
„Obrat Ruska na východ je možná pro Evropu i Spojené státy bolestivý, ale pro Rusko nezbytný krok. Rusko potřebuje zapojit do své ekonomiky i oblast Dálného východu, Sibiře, a to bez pomoci Číny dost dobře nelze. Navíc v těchto oblastech se nachází jeden z největších uranových dolů, takže je víc než jisté, že jsou na programu jednání body, jak toho využít v další hospodářský rozvoj. Ne každý možná také ví, že vzájemná, poměrně úzká spolupráce mezi Čínou a Ruskem již probíhá, nejde však zatím o rozsáhlou spolupráci mezi Kremlem a Pekingem, jako o vzájemné propojení jednotlivých ruských regionů s konkrétními čínskými oblastmi,“ řekl ParlamentnímListům.cz Petránek.
Pokud podle něj stojí za zmínku v tomto ohledu nějaká strategie Ruska, pak je to zcela jistě to, že Rusko moc dobře ví, že ne všechny vztahy mezi Čínou a Indií jsou správně nastavené, a proto je pro Kreml a Putina výhodné udržovat i dobré obchodní styky právě s Indií. „Čína je tím pádem k mnohému ochotnější,“ podotkl Petránek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová