Občanské demokraty nebudou volit důchodci, lékaři, ani učitelé
Analýza o příčinách odklonu voličů od předsedy ODS Petra Nečase nebyla podle politologa Rudolfa Kučery úplně přesná. „Nečas počítá s tím, že ODS má své voliče, kteří na podzim nepřišli ke krajským a senátním volbám, ale ke sněmovním přijdou. To není tak jednoznačné. Je tu nějaká část společnosti, která je volila, ale postupně odešla díky jejich reformám, i když ještě neuskutečněným, ale plánovaným,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Kučera. A jako příklad uvedl důchodce. „V minulosti ODS hodně volili starší voliči. Ale když začala Nečasova vláda připravovat různé změny, které se jich dotknou, neznám důchodce, který by je volil,“ uvedl politolog. Sympatie penzistů vzbudilo opatření, že důchodci mohou pracovat bez omezení, ale plánované zdanění jejich příjmů nad určitou mez ODS o jejich podporu připravilo. Stejně jako zvýšení daně z přidané hodnoty, které zdražilo potraviny a léky. „Nečasova vláda dělá takové reformy, že přichází o voliče,“ je přesvědčen politolog.
Další názory politologů ČTĚTE ZDE
Aby se podpora voličů občanským demokratům vrátila, museli by změnit styl reforem, jinak ztratí i další voličské vrstvy. „Už přicházejí o další příznivce, nebudou je volit lékaři, učitelé,“ vyjmenovává Kučera konkrétní skupiny, s nimiž mohla v minulosti ODS při volbách počítat, ale které svými kroky odradila.
Makroekonomické údaje jsou většině lidí ukradené
Rudolf Kučera soudí, že ODS je odtržena od reality, protože nepojmenovala pravé důvody odlivu voličů. „Každá reforma má dvě strany, obecně rozpočtovou a sociální. Když se ODS zaměřuje hlavně na makroekonomické údaje, které jsou většině lidí ukradené, nemůže se ztrátě jejich podpory divit. Mezi oběma faktory musí být rovnováha,“ konstatuje politolog.
Premiérovi Petru Nečasovi nepomůže, i když vinu za všechny nepopulární sociální reformy hodí na exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. „I když Drábek problém vyostřil, když se zjistilo, že v době snižování důchodů a sociálních dávek si sami na ministerstvu rozdělují stamiliony a ve veřejných zakázkách se ztrácejí miliardy korun, Nečas nemůže zastřít fakt, že všechny Drábkovy návrhy byly pokryté vládou,“ zdůraznil Kučera.
Strašení komunisty ani Řeckem nefunguje
Politolog Kučera je přesvědčen, že ODS bude dál ztrácet hlasy, protože už nefunguje strašení komunistickou stranou, ani Řeckem, tedy zadlužováním budoucnosti. „Vždyť s vysokým zadlužením Nečasova vláda nic neudělala, jen tolik nestoupá jako v minulých letech,“ upozornil politolog. Proto se podle něj postavení ODS „v dohledné době nezlepší“.
Mandát Petra Nečase není příliš silný
Politolog očekával, že Petr Nečas křeslo předsedy ustojí. Ale jeho mandát není příliš silný. „Bylo jasné, že vyhraje, otázka zněla, kolik získá hlasů. Vždyť neměl věrohodného soupeře. Ivana Fuksu? Nebo Martina Kubu, který reprezentuje jihočeskou mafii? To nejsou nové tváře ODS,“ uvedl Kučera. Podle něj bude ODS dál pokračovat „v marasmu“. „Strana musí padnout na dno, aby byla schopna sebereflexe,“ míní. A na dně podle něj ještě není, protože ještě stále má dost síly v parlamentu. „Přišla o Senát, o kraje, ještě přijde o starosty v komunálních volbách a nastane její konec. Ale ODS se může dostat do vážných finančních problémů, protože každý mandát přináší peníze do stranické pokladny, s každým ztraceným senátorem a zastupitelem přichází o finance,“ uzavírá Kučera.
ODS odnese každou aféru, nejen své vlastní
Politolog Ladislav Mrklas upozorňuje, že „ODS je vnímána jako strana spjatá s polistopadovým obdobím, proto každá korupční aféra, která se objeví, je brána jako její vina.“ Ale voliče ztrácí také kvůli svým vlastním aférám, nedokázala smazat nálepku kmotrů. Pokud jde změnu stylu politiky, politolog soudí, že ODS udělala jen půlkrok. „Nebyl bych optimistou, že ke konsolidaci strany dojde během několika měsíců, ztracenou důvěru bude strana získávat řadu let, možná i pět, šest,“ soudí Mrklas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová