Závěry summitu EU na téma uprchlické krize, která nyní naplno dopadá na Evropu, podle Erika Besta dopadnou na Česko přinejmenším jako původně plánované kvóty. „My netušíme, podle čeho se bude rozhodovat,“ upozorňuje Best.
Ten rovněž zaznamenává názory z EU na Česko, že bychom měli prokázat solidaritu a vzpomenout si, že i Čechům nebo Slovákům v roce 1968 západní státy pomáhaly a jako migranty je přijímaly. „Jestli tohle je ten vzkaz, který chtěli Čechům poslat, tak se spíš zdá, že výsledek současných vyjednávání bude méně příznivý pro Čechy,“ míní.
„Pokud máme pocit, že čím méně uprchlíků, tím lépe – a já chápu, že havlovci a další mají opačný pohled, ale většina Čechů je podle mě pro zachování existující kultury a má strach z toho, co může přijít. Další možnost je, že EU vzkáže státům–potížistům, že pokud odmítnou kvóty, budou dostávat uprchlíky podle toho, kdo je čistým příjemcem evropských fondů či něco takového. Může to znamenat, že to nakonec dopadne jinak, než si premiér Sobotka nebo pan Prouza (státní tajemník pro evropské záležitosti – pozn. red.) představuje,“ sděluje pro ParlamentníListy.cz Erik Best.
Podle jeho slov se Bohuslav Sobotka snaží konečné rozhodnutí oddálit. „To je jeho typická politická strategie. Jednak proto, že se o tom časem bude mluvit méně a méně, a navíc pak rozhodnutí padne někde koncem července nebo začátkem srpna a většina lidí bude na dovolených nebo nebude tolik sledovat zprávy. Už teď je vidět, že klesá počet komentářů na sociálních sítích k tématu. Kvůli tomu oddalování rozhodnutí sice nakonec může být celkový výsledek horší, ale pro pana Sobotku to bude lepší, protože už to lidé tolik nebudou vnímat,“ upozorňuje analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka