Miloš Zeman při svém nástupu hovořil o tom, že chce sjednocovat národ. Zatím se ale zdá, že se mu to daří především u jeho odpůrců z řad takzvaných „pravdoláskařů“ – následovníků prezidenta Havla, stoupenců Jiřího Dienstbiera, některých umělců a podobně. Proč tomu tak je?
V minulosti se Miloši Zemanovi podařilo sjednotit různé proudy sociální demokracie. Ty uznaly jeho autoritu a podřídily se mu, protože byly v podstatě v bezvýchodné situaci. V současné době ale politická scéna není v té situaci, aby se mu musela podřizovat. V současné době mají politici jiné vlastní názory a nepotřebují se podřizovat prezidentovi. To je podle mého ten velký rozdíl mezi Zemanovou minulostí a současností.
K čemu je vlastně to jejich vymezování se vůči prezidentovi dobré? Čemu to má sloužit?
Vždycky je jednodušší se vymezit vůči někomu. Pokud totiž nemusíte vytvářet pozitivní program, je to dostačující. Na tom není problém se shodnout. V okamžiku ale, kdy by měli přijít s něčím pozitivním, tak se shodnout nedokážou. Dalo by se říct, že se v zásadě formuje taková „negativní koalice“.
Karel Schwarzenberg před časem založil své fórum. Myslíte, že má nějakou budoucnost, nebo už je to také píseň minulosti?
Myslím, že postupně odeznívá, protože už minimálně dva tři týdny jsem o něm nic neslyšel. A podle průzkumů veřejného mínění, i když ty samozřejmě kolísají, tak přesto šla TOP 09 dolů. Takže jak dozvuky prezidentské volby, tak i pokus udržet ji na vlně pomocí toho fóra, postupně vyprchávají.
Podle mne to už dnes nezabere. Ony se ty jednotlivé proudy mohou spojit proti Zemanovi, ale že by se spojily kolem TOP 09 nebo Schwarzenberga, tak o tom mám velmi silnou pochybnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká