Expert mluví o radikalizaci společnosti. Všímá si i Jany Černochové z ODS i toho, co zaznělo v ČSSD

16.08.2015 11:56 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Sílí v Česku i v Evropě radikalismus? Kde jsou jeho kořeny? Vznikají tu nová uskupení, z kterých bychom měli mít strach? O tom všem si ParlamentníListy.cz povídaly s politologem Lukášem Jelínkem. Mimo jiné prozradil, že i když se nárůst radikálních tendencí zpravidla spojuje s vypjatým národovectvím, jeho skutečné kořeny jsou převážně sociální. A proto podle něj nejvýrazněji probublávají v sociálně těžce zkoušených regionech, kde lidé často marně hledají rozuzlení svých komplikovaných životů – u nás zejména na Ostravsku, v severních Čechách, někdejších Sudetech…

Expert mluví o radikalizaci společnosti. Všímá si i Jany Černochové z ODS i toho, co zaznělo v ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: 3. tábor lidu, demonstrace proti imigraci a za okamžité vystoupení z EU. Účastníci akce poté uskutečnili protestní pochod před budovu zpravodajství ČT

Již zhruba před třemi roky zaznívala z úst některých politologů varování o tom, že nespokojenost mezi občany, kterou politické špičky nebudou řešit tak, aby občané cítili, že se jejich obavami zabývají, může vést k radikalismu a extrémismu. Od té doby se situace výrazně změnila - tehdy se lidé zlobili především kvůli úsporným reformám vlády Petra Nečase, nyní k tomu všemu přibyly i obavy z mezinárodního vývoje politiky - samozřejmě - včetně uprchlické krize. Dostoupili jsme tedy v Česku (ale nejen u nás) podle Vás skutečně do stádia, kdy můžeme očekávat vznik nových radikálních politických subjektů, které navíc však budou mít velkou šanci uspět v nejbližších volbách?

Takové subjekty už tu dávno jsou a na své voliče čekají, případně je začínají oslovovat. Dělnická strana sociální spravedlnosti, Bartošova Národní demokracie, Okamurova Svoboda a přímá demokracie, Lidinského Úsvit – Národní koalice, do politiky se chystá Martin Konvička s Blokem proti islámu, sociolog Hampl chce kandidovat do čela Svobodných… Radikálních subjektů není málo. Jsou ale roztříštěné a často spoléhají jen na úzký okruh programových témat. Potíž je také v lídrech. Voliči sice ohrnují nos nad etablovanými politiky, ale když jdou k urnám, nakonec přeci jen dají přednost buď zkušeným lidem z politiky, nebo lidem známým z byznysu, u kterých mají pocit, že za ně ručí jejich dosavadní výkon.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…