Francie v plamenech: Mládež tam a v ČR. Zdeněk Zbořil temně

03.07.2023 4:44 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „První informace z Paříže tuto občanskou vzpouru, ne nepodobnou jiným z nedávné minulosti, popisují jako zvláštní tím, že se jedná o masovou účast adolescentů ve věku 13–17 let,“ upozorňuje Zbořil. „To může, ale také nemusí být pravda, i když z našeho prostředí víme, že průměrný věk účastníků asociálních projevů se neustále snižuje,“ dodává. „Paříž, ale i v menší míře Praha a Řeporyje, nás poučily, že Kunderovo ‚staré vykopat a mladé na jejich místa‘, by se nemělo vykřikovat na hřbitově,“ upozornil.

Francie v plamenech: Mládež tam a v ČR. Zdeněk Zbořil temně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Nemohu se vyhnout alespoň krátkému komentáři událostí v Paříži a v dalších francouzských městech. Něco podobného jsem už viděl několikrát a také tentokrát si myslím, že důvodem těchto protistátních demonstrací, alespoň proto, že demonstranti útočí na orgány státní moci, je jen náhodná záminka nešťastné smrti na okraji společnosti žijícího chlapce,“ komentuje stav ve Francii, kterou dobře zná, politolog Zdeněk Zbořil.

„Je to natolik intenzivní, že francouzský prezident Emmanuel Macron ruší svá jednání na mezinárodní úrovni, zůstává ve svém úřadu a činí rozhodnutí, která mají vést k potlačení demonstrací násilím. Vystoupil proto na veřejnosti, aby vyjádřil podporu represivním složkám státní moci a rozhodnými slovy vyzval demonstrující, aby upustili od násilností, rabování, zakládání požárů. Podpořil perlustrace a zatýkání těch, které podle překladů v českých médiích nazval ‚verbeží‘,“ dodal.

Jak dál Zbořil pokračuje, ukázalo se, že toto použité slovo bylo spíše eufemismem vytvořeným za účelem zvýšení úrovně dramatického zpravodajství, a dnes už reportéři a komentátoři používají jiná pojmenování demonstrantů a protestujících. „TV obrazové zpravodajství také omezuje své původně šokující reportáže z míst, kde žijí, pracují a vládnou lidé, kteří nás permanentně poučují o významu a důležitosti ‚evropských hodnot‘. A kteří tehdy, když se cítí ohroženi jako politická třída, používají nástrojů jako z evropského středověku,“ komentuje.

„První informace z Paříže tuto občanskou vzpouru, ne nepodobnou jiným z nedávné minulosti, popisují jako zvláštní tím, že se jedná o masovou účast adolescentů ve věku 13–17 let,“ upozorňuje Zbořil. „To může, ale také nemusí být pravda, i když z našeho prostředí víme, že průměrný věk účastníků asociálních projevů se neustále snižuje,“ dodal.

Staré vykopat, na jejich místa mladé. Tohle říkat na hřbitově?

Snad si toho, jak poukazuje politolog, všimnou i ti, kteří – posedlí svou dočasně nekontrolovatelnou mocí – navrhují snížit věk oprávněných voličů v ČR. „A také zavedení dalších úprav hranice zodpovědného občanství ve prospěch středoškoláků, kteří svou občanskou způsobilost prokazují schopností používat média xté generace,“ podotkl Zbořil. „Paříž, ale i v menší míře Praha a Řeporyje, nás poučily, že Kunderovo ‚staré vykopat, a mladé na jejich místa‘, by se nemělo vykřikovat na hřbitově. A tak tedy – zatím je to na první pohled dramatické, ale i některým nejvyšším francouzským státním autoritám to může usnadňovat jejich způsob vládnutí,“ dodal.

Doktor Zdeněk Zbořil připomíná i výrok Nejvyššího soudu USA, který de facto nepřipouští jakoukoli pozitivní diskriminaci a přiznává studentům při ucházení se o místa na univerzitách rovné podmínky bez ohledu na rasu, barvu pleti, etnicitu a sociální postavení.

„Nerovnost, zvýhodnění podle některého z těchto kritérií, považovali v posledních letech američtí demokraté za velké téma svého odporu vůči politickému programu konkurenčních republikánů. Současný prezident Joe Biden a jeho politické a sociální okolí začali už dnes přemýšlet, jak tento soudní výrok degradovat nebo jeho uvedení do života oddálit. A naopak, jeho kritik Donald Trump, toto soudní rozhodnutí nazval významným splněním slibu, který republikáni dali svým voličům. Ze Spojených států do Evropské unie je sice daleko, ale předpokládám, že i zde v době očekávání nové migrační vlny může něco podobného přispět k proměně evropských úvah a výzev, kterými prosluli zejména němečtí politici, když nás přesvědčovali, že ‚my to zvládneme‘!“ popsal politolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

K čemu se schyluje?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseabonent , 03.07.2023 6:26:28
Jsou to jenom dohady, tak to tak berte. Zelenský předá Polsku Volyń a Halič, ve snaze dostat Ukrajinu do EU po částech. Vstoupí tam polská armáda, Rusové je lehce popíchnou pár raketama a Poláci začnou podnikat provokační nájezdy na Bělorusko, jako to bylo u Bělgorodu. Tam už se Poláci taky ukázali. Jenže v Bělorusku jsou už muzikanti a nastane mela. Tím se otevře další fronta. Blíž k EU a zemím NATO. Odhaduju, že padne věčně omílaný mýtus o kolektivní pomoci a bude to jen lokální záležitost, kde budou umírat převážně Poláci. Když to tak chtějí… Rusové zběsile vyvíjejí drony všech kategorií. Vizionářství není jejich slabou stránkou. Tečou tam neomezené prostředky. Takže Polsko se může těšit na údery po celém svém území, jako to zažívá Ukrajina. Co doletí do Polska, může doletět i do Čech. Mad´aři se drží stranou, Slováci je chtějí následovat. My si vychutnáme tvrzení, že za blbost se platí. Už dnes máme okupační správu, dřív, než se stačí vyměnit vláda, budeme tady mít i okupační armádu. Rusům se povedla parádní trefa v Kramatorsku. Duši vypustili dva generálové a padesát důstojníků, k tomu pár zahraničních zvědavců. Zelenský pochopil, že se neschová v civilních objektech a další potlach vedl v jaderné elektrárně. Tomu se říká statečnost. Čirou náhodou se v Evropě objevilo americké letadlo na sledování radioaktivity. V Kyjevě se rozdávají jódové tablety.

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

15:04 „Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

Bezpečnostní témata a varování před Andrejem Babišem, který prý pomáhá Rusku. Tento směr předvolební…