Havel. Vzpomínáte? Zdeněk Zbořil trochu jinak o ,,rakouské kauze”. A TOP 09 připomíná...

20.05.2019 7:03 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Staňkův omyl! „Zřejmě stále ještě nepochybuje o síle zákona a potřebě hledat spravedlnost,“ komentuje rezignaci ministra kultury Antonína Staňka politolog Zdeněk Zbořil, který předpokládá, že prezident Miloš Zeman situaci využije. V dnešním Rozjezdu politolog také upozorňuje, že pokud se místopředsedkyně TOP 09 obává, že se Ruská federace nebo ukrajinský prezident zhroutí pod náporem páně Ondráčkovy „propagandy“, může se mýlit. A pád rakouské vlády kvůli skandálu vicekancléře? „Můžeme říct, že sice také jde o Sebastiana Kurze a koalici, ale i o EU a ‚moc bezmocných‘, ve skutečnosti nerovnoprávných. Navíc se hraje i s ruskými kartami,“ podotýká Zbořil.

Havel. Vzpomínáte? Zdeněk Zbořil trochu jinak o ,,rakouské kauze”. A TOP 09 připomíná...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Ministr kultury Antonín Staněk oznámil, že ke konci května podá demisi. Vyhověl tak prý žádosti předsedy ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka. „Vše probíhalo velmi rychle a jak je v ČSSD zvykem, také tak trochu tajemně. Nejdříve se pan předseda ČSSD, ministr vnitra a místopředseda vlády pana Staňka rozhodně zastal, potom mu někde domluvil a pan Staněk se zřejmě musel rád podřídit. I když je dodnes přesvědčen, že postupoval podle zákona. Možná právě to byl jeho hlavní omyl, protože zřejmě stále ještě nepochybuje o síle zákona a potřebě hledat spravedlnost. Na to mnozí a často i jeho ‚přátelé‘ a ‚přítelkyně‘ už dávno nevěří,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil. „Nebo si je vědom toho, že ČSSD na tom není u svých voličů příliš dobře, je před volbami do Evropského parlamentu a šest tisíc podpisů na petici pro ně znamená víc, než sice dosud neprokázané ale přesto možné schvalování trestného činu,“ dodal.

V rozhovoru pro Právo Staněk uvedl, že ho pravděpodobně nepoložily spory po odvolání Jiřího Fajta z čela Národní galerie Praha, ale spíše odpor proti chystaným změnám v rozdělování dotací. „Jsem stále víc přesvědčen, že je třeba všechny mé kroky zpochybnit. Všichni domnělí nedotknutelní, napojení na penězovody rozpočtu Ministerstva kultury, příjemci dotací a pobídek se zděsili z toho, co ministerstvo připravuje,“ míní Staněk.

„I to je možný důvod, který snad může pan ministr něčím doložit. Ministerstvo kultury, které kdysi navrhoval Pavel Tigrid zrušit, a málem se mu to podařilo, je zvláštní instituce, která jednak bojuje o peníze ze státního rozpočtu, jednak se snaží, aby do jejich rozdělování mluvili ti, o kterých se někdy říká, že patří k tzv. prvnímu kruhu. Paní režisérka Třeštíková, která kdysi vydržela ve funkci ministryně kultury asi jen dva týdny, by nám mohla někdy vysvětlit, jak to na tomto ministerstvu chodí. A to bez ohledu na to, že, pokud se nemýlím, aktuální petici žádající odvolání ministra kultury také podepsala,“ komentuje politolog.

Staněk opravdu nepochopil, co je Ministerstvo kultury

Staněk se v médiích vyjadřoval i takto. „Dostávám řadu osobních reakcí. Veřejně vystoupili odboráři Národní galerie. Komentáře pod články stále více reflektují, že se někdo konečně postavil elitám,“ řekl ministr MF Dnes. Tímto svým výrokem rozčílil řadu lidí. Mimo jiné to komentovala i Jana Machalická v Lidových novinách, když uvedla, že Staněk „doplnil galerii ministerských ‚bizárů‘. Jeho výrok, že mu lidé žehnají, jak vyběhl s elitami, by se měl tesat. Vůbec nepochopil, v jakém úřadě se ocitl.“

Zbořil k tomu dodává: „Vypadá to, že paní Machalická má pravdu a že pan Staněk opravdu neví, co to Ministerstvo kultury ČR ve skutečnosti je. Ale to ještě neznamená, že by se za to měl stydět. A také bychom se snad mohli dozvědět, kdo jsou ti ‚odboráři‘, proč právě oni se ministra zastali a zda na tomto úřadu nejde o ‚bizár‘, ale o ‚bazar‘, kde se jen hledají příležitosti jak a co dobře ‚profinancovat‘. Tento výraz není neznámý a používá se na tomto ministerstvu snad od nepaměti. A to i v dobách, kdy na ministerstvu působili lidé, kteří o ‚kultuře‘ něco věděli a nemluvilo se o nich v Lidových novinách.“

Server iDnes.cz psal o nových kandidátech na pozici ministra kultury. Jedním z možných kandidátů by měl být ostravský divadelní režisér a šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí, v jehož prospěch hovoří, že je zástupcem silného Moravskoslezského kraje, v ČSSD už vykonával pozici stínového ministra kultury a ve straně tuší, že by mohl najít společnou řeč s lidmi, které si znepřátelil odcházející Staněk. Hamáček i Krejčí o tom ale odmítli spekulovat. „To asi víte víc než já. Nikdo se mnou nejedná, nic neleží na stole,“ reagoval Krejčí. V médiích padla i jména Jiří Mitáček, Lubomír Zaorálek nebo Kateřina Kalistová.

„ČSSD, a nejen v záležitostech okolo Národní galerie Praha a mnoha dalších kulturních institucí, pracuje podobně jako reprezentanti jiných politických stran, snad ještě v přísnějším režimu utajení než vyznamenávaní a pomlouvaní hodnostáři zpravodajských služeb,“ uvedl Zbořil. „Otázka, kdo bude ministrem kultury, je z řádu těch, na které se neodpovídá. Ne snad proto, že by to občany ČR nezajímalo, ale hlavně proto, jak si myslí mnozí čeští politici po desetiletí, co je lidem do toho? Samozřejmě, hlavně do okamžiku, než se začnou psát petice, svolávat manifestace a diskutovat o politice v divadlech. Ale i tehdy se to hraje, jak říkají démoni politického zákulisí, tak trochu při zdi,“ dodal.

Hovoří se také o tom, zda rezignaci přijme prezident Miloš Zeman. „Předpokládám, že pan prezident neopomene využít příležitosti, kterou mu nejen ČSSD, ale i část veřejnosti nabídla. Když už ne proto, aby mohl učinit nějaké rozhodnutí, alespoň proto, aby mohl veřejně vyjádřit svůj názor, který bude prezentovat v souvislosti se vzpomínkou na to, proč Jiřímu Fajtovi odmítal předat jmenování vysokoškolským profesorem a proč to nemohl učinit jinak,“ říká Zbořil.

Někteří členové KSČM jezdili na Krym i do Doněcka opakovaně…

Oslavy pátého výročí Doněcké lidové republiky se zúčastnil i Zdeněk Ondráček z KSČM. Video z přijetí poslance Ondráčka představitelem samozvané Doněcké lidové republiky Denisem Pušilinem se objevilo na Twitteru. Ondráček přijel v limuzíně s českou vlajkou a zahráli mu i českou státní hymnu. Česká diplomacie se od cesty již distancovala. „Někteří členové KSČM, ale i poslanci jiných politických stran jezdili na Krym a do oblasti Doněcka opakovaně a mluvilo se o tom spíše na Ukrajině než v Praze. Tentokrát i on projevil svůj osobní názor a pro místní autority to byla příležitost ukázat, že někdo má jiný názor než vláda ČR a ministr zahraničí Petříček, který řadu událostí na Ukrajině nekomentuje, protože je považuje za ‚vnitřní záležitosti‘ Ukrajiny,“ uvedl Zbořil. „Pan Ondráček, pokud vím, nebyl v Doněcku jako oficiální představitel ČR a projevoval svůj osobní postoj vůči těm, kteří chtějí dosáhnout práva na sebeurčení až do odtržení. S tím máme ve střední Evropě své zkušenosti, někdy dobré, někdy horší než zlé. A také se podle toho někteří naši občané, i když jsou také poslanci nebo dokonce ministry, chovají,“ dodal.

Podle ministra zahraničí Petříčka Ondráček svou cestou dělá ostudu České republice a ujistil, že oficiálně poslanec KSČM Českou republiku nezastupoval. Doněcká lidová republika je totiž neuznaná. „Přátelé, tak podle ministra Petříčka dělám ostudu. Já tam do té válečné oblasti na vlastní nebezpečí přivezl hračky, omalovánky a pastelky dětským sirotkům – a on tam posílá miliony korun pro fašistické neziskovky, armádní výstroj a zbraně, kterými jsou zabíjeni rodiče těchto dětí. Kdo z nás je větší padouch? Jděte se bodnout, pane ministře!“ napsal zostra Ondráček na sociální síti.

„Někde jsem četl, že pan ministr zahraničních věcí Petříček, dělá infantilní vzdorovitou zahraniční politiku. Dokonce tento hlas zazněl z řad ČSSD. Na tuto záležitost mohl reagovat jinak, než mu zřejmě doporučili jeho poradci a nemusel nám připomínat, kdy jsme se museli stydět za jeho postoje a nerozhodná slova, kterými komentoval složitější záležitosti,“ uvedl Zbořil. „Pan Ondráček si ovšem slova o ‚padouchovi‘ mohl ušetřit. Ale kdo by odolal, když se příležitost sama nabídla?“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…