Ze všech stran politického spektra slýcháme zvěsti o tom, že by mohla vláda Petra Nečase skončit a že si to hlavně přeje strana TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. A nejen on. Předčasné volby do sněmovny by si podle průzkumu agentury STEM přála nyní dokonce i třetina veřejnosti, i když devatenácti procentům lidí by třeba jen stačilo, kdyby se ve vládě vyměnili někteří ministři, popřípadě kdyby kabinet opustili alespoň zástupci strany LIDEM.
Navíc situaci komplikují i přetrvávající šarvátky dvou pravicových stran, tedy ODS a TOP 09. Kalousek ale hlavně prý chce nyní využít „efektu Schwarzenberg“ z prezidentské volby, díky němuž pak této straně narostly i preference. Ve hře je pak eskalace situace kolem vztahů ministra zahraničí Karla Schwarzenberga s prezidentem Milošem Zemanem nejen kvůli Livii Klausové a její chuti stát se velvyslankyní na Slovensku, ale celkově kvůli jmenování velvyslanců jiných států.
Jenže měl by pád vlády Petra Nečase vůbec smysl? Podle některých odborníků a politologů možná ano - a to hlavně kvůli tomu, že TOP 09 svůj předchozí náskok před občanskými demokraty již v posledních dnech trochu ztrácí.
TOP 09 u lidí trošku ztrácí popularitu
Připomeňme v této souvislosti výsledky preferencí za měsíc duben. Ukazují totiž, že TOP 09, největší konkurent ODS na pravici, oproti březnovému průzkumu ztratila skoro tři procenta; zatímco v minulém měsíci dosahovala podpora "topky" 14,3 procenta, dubnová čísla se zastavila u 11,4 procenta. Občanští demokraté si sice oproti březnovému průzkumu nepatrně polepšili (o 0, 3 procenta), ale s aktuální podporou 8, 9 procenta stále značně zaostávají za levicí. Sociální demokracie Bohuslava Sobotky totiž dosahuje 27,7 procenta a druhá nejsilnější strana na levici, KSČM, by nyní získala 10,3 procenta voličů.
- Nepřehlédněte obsáhlý archiv výzkumů: CVVM , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research
„Nutno říci, že lidi už jsou z toho všeho unavení, ale politici to podle mého soudu budou chtít doklepat do řádných voleb. Ono se totiž nyní nejedná jen o vládu, ale jde také o to, jestli by se rozpustila i Poslanecká sněmovna. Jenže poslanci by zároveň s tím mohli zase přijít o nějaké výslužky, co tam mají... Takže pokud by došlo k nějakému oslabení postavení Nečasovy vlády, tak by se spíš mohlo stát, že by vládla v nějaké demisi. Že by tedy nebyly předčasné volby teď, ale že by to vydrželo třeba půl roku. Ona může totiž vládnout v demisi dlouho – vzpomeňme, že byl v demisi i kabinet Mirka Topolánka a trvalo to všechno asi rok, neboť nemohl sestavit vládu. Důležitý moment je ale i v tom, že ačkoliv se strany mohou dohodnout, tak se zase nemusí dohodnout Parlament. Nemusí s tím souhlasit. Anebo se může sestavit nová vláda nějaké 'záchranné spásy' a ta může žádat o důvěru další rok. Takže oni jsou schopní – ať se již pohádají jakkoliv o cokoliv – to vydržet až do řádného termínu,“ poznamenal k situaci pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová