Kartáč v USA. Teď se ukáže, zda je Babiš premiérem suverénního národa. Analytik Schneider zmínil i „varování přes Faltýnka“

09.03.2019 17:24 | Zprávy

Bezpečnostní analytik Jan Schneider pro ParlamentníListy.cz rozebírá návštěvu premiéra Andreje Babiše v USA. Zejména jeho návštěvu u prezidenta Trumpa v Bílém domě, která podle Schneidera byla zcela zásadní.

Kartáč v USA. Teď se ukáže, zda je Babiš premiérem suverénního národa. Analytik Schneider zmínil i „varování přes Faltýnka“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik a komentátor Jan Schneider

Je Trump Babišův trumf?

Premiér Babiš nasadil – použijeme-li cyklistickou terminologii – k trháku a návštěvou Bílého domu se vzdálil svým politickým souputníkům, ale i protiputníkům. O tom, jak zmátl mnohé mediální glosátory, není možno dostatečně poreferovat, protože zmatek ještě asi poroste. Zkusme se tedy nad některými momenty návštěvy českého premiéra Babiše u amerického prezidenta Trumpa zamyslet trochu jinak.

Osamocená návštěva?

Někteří Neználci soudí, že tato návštěva vrcholného českého politika v centrále CIA, která přitahuje více pozornosti než celý Bílý dům, byla ojedinělá či snad dokonce unikátní. Takové komentátory nečtěte, jsou zadarmo drazí. Žádný úřadující český premiér v Langley (CIA) sice nebyl, ale někteří členové české vlády již ano, a to dokonce před více než dvaceti roky. Konkrétně Pavel Bratinka a Jan Ruml.

S tím se ale pojí významný rozdíl. Nebyli doprovázeni ředitelem BIS, nýbrž podle zvyklostí ředitelem české rozvědky ÚZSI, tehdy Oldřichem Černým. A tato okolnost právem vzbuzuje největší pozornost.

Popletl to premiér, protože neví o zákonné působnosti zpravodajských služeb? Nebo se mu vnutil superagilní ředitel kontrarozvědky BIS, který tak kromě do školství už fušuje i do zahraničních vztahů? Nebo snad premiér chce tímto tahem naznačit, že jsou ve hře nějaké legislativní postupy a civilní rozvědka, tedy Úřad pro zahraniční styky a informace, která má tuto agendu ve svém portfoliu, už nemá budoucnost?

Pragmatik Trump

Každopádně můžeme konstatovat, že všichni ti, kteří se na Babiše snaží vylévat kýbly lustračních pomyjí, jsou jeho pozváním na nejvyšší úrovni vyhozeni z konceptu. Ono to ale bude možná tím, že americká administrativa má o celém Babišově případu lepší informace, než čím se snaží někteří fejkometčíci otravovat domácí atmosféru. Američané asi vědí, že slovenské soudnictví, ve snaze vyhovět některým českým kazišukům a nějak poškodit Babiše, vyrobilo dokonce díru do slovenského právního rámce.

Ex post zrušilo ustanovení zákona, podle kterého se mohl slovenský občan bránit proti – podle jeho názoru – nespravedlivé evidenci v registrech Státní bezpečnosti, a nenahradilo to žádnou jinou možností. Takže občané Slovenska jsou nyní – kvůli zběsilému postupu slovenského soudnictví – v této oblasti bez zákonné ochrany. Velmi dobré vysvědčení pro stát EU!

Toto vše asi americká administrativa ví, a je seznámena i s tím, z čeho je Babiš viněn – a nevadí jí to. Přece jenom bychom se měli občas něčemu z té Ameriky přiučit.

Bezpečnostní omáčka

To jsou ve skutečnosti ale jenom marginálie. Podstatou celé návštěvy je podle všeho pomoc americkému hospodářství. V energetice, ve výpočetní technice a ve zbrojním průmyslu. Pak by Babišova cesta nejdřív do Langley měla smysl. Tam je nutno Babiše nejprve postrašit, jak hrozné bezpečnostní důsledky by měly odchylky od „americké cesty“, aby pak na prezidentova hřejivá a uklidňující slova byl již „předvařen“ a v pravém slova smyslu byl k nim vnímavý (to znamená, nepřemýšlel o nich, ale řídil se jimi).

Existuje ale určitá naděje českého státu a jeho suverenity, že nevymění dobrovolně v historicky krátké době jednu ohlávku za druhou, a že bude aspoň trochu vzdorovat. Je totiž možné, že ty české „smějící se bestie“ prokážou svou „resilienci“ (hojně frekventovaný módní termín, znamenající odolnost a schopnost vrátit se do původní formy a nabýt původních vlastností). Nelze vyloučit, že člověk Babišova typu vyhodnotí ty všemožné tlaky (česky masáž, kartáč či šampón) jako přepísknuté a zabejčí se. Alespoň v něčem. To by byla pěkná oslava stoleté státnosti!

Energetika First

Nejčastěji se jako vlastní účel návštěvy zmiňuje energetika, tedy dostavba Temelína. Odborníci, kteří koutkem oka přihlížejí i ke geopolitické realitě, si nedovolí doporučit dostavbu péčí RosAtomu, ale přiklánějí se k jihokorejské variantě, která má dobré reference z nedávno realizovaných zakázek na Středním východě.

U této varianty by měl premiér setrvat a obstát, i kdyby trestněprávní orgány opět vtrhly na Úřad vlády (jako v případě Nečase, jen co se vrátil z Ruska s pozitivnějším náhledem na RosAtom), i když jako avizo možná již „vyslaly signál“ aktuálním zástupným přiškrcením Faltýnka (je ta časová koincidence opravdu náhodná)?

Huawei fuj!

Další strašidelné story jistě Babiš vyslechl ohledně těch zlých Číňanů, kteří si – zřejmě na rozdíl od Američanů – nechávají ve svých součástkách „zadní dvířka“, o kterých vědí jenom oni (a vám se může stát, že když v noci nevypnete počítač, budou se vám nenápadně procházet i v ložnici, pane premiére!).

V této – z české strany skutečně velmi nevydařené – kauze ale málokdo řekl, že když nemáme brát Huawei, co tedy máme kupovat? No přeci americkou výpočetní techniku! A to v ní nejsou ta zadní dvířka? Určitě ne, Američané nic takového nedělají. Pointa totiž zní, že stejně skoro všechny součástky pocházejí z Číny!

A tak jako u nás převládá montování aut nad jejich výrobou, ze Spojených států se stává montovna čínské výpočetní techniky. A od nás by bylo hezké, pravil možná Trump Babišovi, kdybychom těm Američanům dali šanci si taky něco vydělat. I když, pravda, bezpečnostně v tom nebude žádný rozdíl. Možná jen ten, že Číňani budou mít přístup k našim datům přímo ze součástek, kdežto Američané formou specifických servisních přístupů.

No, a pak že nejsme důležití!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Schneider

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …