Kde páni faráři udělali chybu? Doba je zlá, ale náboženství netáhne. Velikonoční počtení pro Duku a jeho církev

21.04.2014 17:17 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Místo bohoslužby se politici raději o svátcích ukazují s tatarem v ruce nebo v kroji. Veřejná debata o křesťanství se zúžila na církevní restituce. I to tvrdí politologové o prolínání křesťanství a politiky. Zároveň kritizují naši církev, která je ve srovnání s jinými státy prý příliš konzervativní.

Kde páni faráři udělali chybu? Doba je zlá, ale náboženství netáhne. Velikonoční počtení pro Duku a jeho církev
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

„Křesťanství se posunuje do individuální volby. Stalo se mnohem intimnější, mnozí ho pěstují a věnují se otázkám tradic a víře, ale vnímají to jako svoji osobní volbu, kterou příliš neprezentují navenek. Velkou většinu české veřejnosti, ale i věřících, pak ovlivňuje dilema, jestli restituce tak, jak byly přijaty, jsou spravedlivé a jestli rozhodnutí nevytváří novou nespravedlnost vůči předchozím restituentům i běžným občanům,“ uvedl politolog Jan Kubáček. Z pohledu politického marketingu se podle něj ale v poslední době projevuje fenomén, který přitahuje více než návštěva kostela nebo účast na církevním svátku.

Dřív se politici ukazovali na bohoslužbě, dnes u lidových zvyků

Mnohem více se v politické komunikaci oživují lidové tradice. Politici se proto o Velikonocích raději ukáží s tatarem v ruce než při bohoslužbě v kostele. „Když se podíváme na to, jak média a dnes už i politici referují o jednotlivých svátcích, tak mám spíš pocit, že to není vysloveně o křesťanských svátcích, ale že se mnohem více začínají oživovat tradice, zvyklosti, praktikování pranostik nebo místních minislavností. Politici sázejí na to, že tohle veřejnost zajímá. Jde také o určitou možnost, jak se ztotožnit s místními regiony. Na počátku 90. let politici více sázeli na křesťanské hodnoty, návštěvu kostela a komunikaci skrze církevní hodnostáře, věděli, že to část voličů osloví. Dnes je mnohem silnější zájem o tradice a zvyklosti, regionální zvláštnosti a specifika. Oslovují totiž voliče napříč stranami. Tento trend se neomezuje pouze na věřící, ale zásah je mnohem širší a in,“ vysvětlil Kubáček. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…