Slovensko se pyšní prezidentkou Zuzanou Čaputovou, první ženou, která usedne v zemi pod Tatrami do tak vysoké funkce. Česko zatím nikdy prezidentku nemělo, ani premiérku. „Ta doba se blíží,“ míní však poslankyně ODS Miroslava Němcová, která měla v roce 2013 velmi blízko k funkci premiérky. Dvakrát také odmítla kandidaturu na Hrad, do třetice to zváží. Psal o tom server iDNES.cz. Němcová v současné době nad tím, zda by mohla kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách, přemýšlí. „Nevím, v jaké budu pozici a v jaké zdravotní a rodinné situaci. Nemohu teď říkat ano ani ne. Není to ale úplně vyloučeno,“ poznamenala Němcová, která se domnívá, že ženy na tom v české politice špatně nejsou.
„Paní poslankyně už od konce devadesátých let byla proti ‚zvýhodňování žen‘ v politice a je to zřejmě jedna z věcí, o kterých je dodnes pevně přesvědčena. Já mám na to jiný názor, ale o mé názory v takových případech nejde. Je to věc zákonodárců a možná ani ne dvou set, ale dokonce i 281. Pokud ‚přemýšlí‘ o svých možnostech kandidovat v příštích prezidentských volbách, je to podle mého názoru předčasné a neměla by svůj význam pro českou politiku přeceňovat,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil. „V posledních letech nejsou ohlasy na její politická rozhodnutí příliš nadšené a je, při vší úctě k jejímu věku, nejméně o jednu generaci jinde než např. paní Čaputová na Slovensku. A předpokládám, že čeští ambiciózní konkurenti paní Němcové budou o prezidentskou funkci také usilovat,“ dodal.
Radost z Čaputové má i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Podle jejích slov totiž ženám patří budoucnost. „Slovenská politika se mi zdá ještě více maskulinní než česká a výsledek prezidentské volby na Slovensku pro mě byl příjemným překvapením,“ podotkla Maláčová. „Paní ministryně je známá svou výraznou asertivností, a tak se tomuto jejímu vyjádření nemůžeme divit. Je díky své funkci jistě dobře znalá demografických dat o populačním vývoji v ČR, a proto si může dovolit tvrdit, že ‚ženám patří budoucnost‘. Je však také otázkou, zda její tvrzení je fakty doložená prognóza anebo jen emocemi podpořená věštba. Tak trochu připomínající kněžnu Libuši a staročeskou pověst o ‚dívčí válce‘, kterou známe z bájného vyprávění starců,“ reagoval Zbořil.
Svět patří nám se Zuzanou Čaputovou?
Vítězství Zuzany Čaputové i přes nízkou volební účast nepřestává v Česku těšit umělce. Mezi těmi, kdo její zvolení považují za něco převratného, je například Tomáš Klus. „Slovensko včera vyhrálo své volby! S napětím jsem sledoval cestu, která se z malé stezky rozrostla v suverénní dálnici s mocí rozhánět stesky. Rétorika této dámy je blažení pro srdce, nadějí pro duši a mysl to stimuluje k víře, žeNÁM patří svět, že stačí jen najít odvahu a stát (si za sebou). Slyšet z politických úst slovo soucit je učiněný zázrak. Nad Tatrou sa blýská na lepší časy. Páni, to je paní! Gratuluji,“ napsal na sociální síti Klus.
„Paní Zuzaně se zaslouží gratulovat, ale neměli bychom se unáhlit. Když jsem v ČT viděl, jak ji vše nejlepší přejí Karel Schwarzenberg, Michael Kocáb a křížku na čelo se jí dostalo i od Tomáše Halíka, vzpomněl jsem si, jak v roce 1991 dostala na návrh Václava Havla a jeho blízkých Nobelovu cenu míru barmská disidentka Aun Schan Su Ťij, které holdoval nejen Barack Obama, ale i celé Forum 2000. Mělo to tehdy také skoro povahu chvalořečení,“ uvedl politolog. „Dnes už, vlastně skoro tři roky, jí odebírají ve světě čestná občanství a odsuzují ji za schvalování genocidia islámských Rohingyú. My ji potichu označujeme za velezrádkyni ideálů VH, a tak je možné, že se dnes může mýlit i pan Klus. A to nechci připomínat dnes na Ukrajině trestně stíhanou Nadiju Savčenkovou, kterou Miroslav Kalousek vyznamenal pověstnou šavlí a bruselský pan dr. Pavel Svoboda kvůli ní organizoval v kuloárech Evropského parlamentu protestní hladovku. I tací zde citovaní političtí šampioni se mohou mýlit, a dokonce tak činí i opakovaně,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá