„Bylo to představení pro věřící a nevěřící oběma stranám sporu, který byl prezentován zúčastněnými téměř jako osudový. Myslím si, že tomu tak nebylo,“ komentuje nedělní duel na Primě mezi předsedou vlády Petrem Fialou a bývalým premiérem Andrejem Babišem politolog Zdeněk Zbořil. Argumentace obou byla podle něj trochu triviální, i když měla vypadat jako radikální. „Navíc trochu obehraná na staré téma a došlo i na kritiku Andreje Babiše s poznámkou, že to všechno zavinil. Nikdo se nezmínil o pohodlné většině současné koaliční vlády v PS PČR a ani o tom, že Babiš předsedal vládě menšinové, složené, jak to tak u nás bývá, z členů politických stran, které jsou k sobě jen výjimečně loajální. A také ani toho, že současná koalice musí držet pohromadě, nebo, jak říká klasik hodnocení české politiky, ‚budou viset každý zvlášť‘,“ dodal.
Téměř současně publikovaný přehled preferencí to potvrdil. „ANO má obvyklou většinou okolo 30 %, aby se ostatní strany trochu bály, že ti ze současné pětky nedají, zejména, pokud budou zlobit, nutnou většinu dohromady. „Ale o tom, zda se náhodou navzájem opět nezradí ‚kroužkováním‘, nepadlo ani slovo,“ připomíná politolog.
Na současné neparlamentní projevy kritiky, anebo dokonce na pokusy o zformování „mimoparlamentní organizované opozice“, čas nebyl. „Oba předsedové vlád, minulé i současné, se dohadovali o státním rozpočtu a o tom, zda a kdo jej napsal dobře nebo špatně.
Konkrétně se ‚letně přemítalo‘, jak by řekl Václav Havel, nebo spíš přemílalo, jak to dříve pojmenovával nevědomý dav, který Ústava ČR, tak trochu ze zvyku nazývá lidem, jenž je držitelem veškeré moci. A to ani, když došlo na věci válečné a ‚utahování opasků‘, jak nazývají dnešní vojenští páni platby za svoje rozmary u nás i v zahraničí,“ popisuje politolog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá