Poslanci sice nepotřebovali ústavní většinu, ale je dobré, že se na této kauze ukázalo, jak to asi bude vypadat po volbách. Všichni budou hlasovat v jednom šiku proti ANO 2011, a to by mohlo sestavovat buď jen menšinovou vládu, anebo pokusit se rozbít tuto jednotu ‚spravedlivých‘. Navíc by to byla jednota ústavní většiny a mohli bychom se dočkat státoprávních změn, o kterých se zatím ještě nemluví,“ uvedl k hlasování Poslanecké sněmovny o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho prvního zástupce Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo doktor Zdeněk Zbořil. „Jako kdyby poslanci chtěli potvrdit slova Andreje Babiše, že ‚jde o všechno‘ a že se ve strachu o svá obročí bude spojovat dosud nespojitelné, třeba KSČM s TOP 09, ČSSD a ODS, a bude-li hlasů málo, tak třeba i s Piráty a klopýtajícími STAN. Alespoň si nemusíme přidělávat práci čtením volebních programů, jde jen o jedno – zbavit se Babiše, i kdybychom ho a jeho rodinu museli poslat na pár dní za mříže. Jak říká jedna postava nepříliš vtipného Mládkova kabaretu: A vo to de! Z toho ostatního mne zaujalo snad jen to, jak dokonce i křesťansko-demokratičtí politici dokážou nenávidět a nevadí jim, že jim jednou pro jejich hříchy nebude odpuštěno,“ dodal.
Krátce před hlasováním si mezi sebou vyměňovali názory na OKD Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek. Ministr zahraničí Babišovi vytkl, že jako ministr financí nic kolem OKD neudělal. Babiš ale oponoval tím, že to byla právě ČSSD, která nechala OKD rozkrást. „Takové neuvěřitelné lži, co tady předvedl pan Zaorálek, já to považuji za absolutně skandální. To je taková sprosťárna od vás, pane ministře! Vy tak lžete, sprostě lžete!“ sdělil mimo jiné Babiš. „Já nejsem lhář a nelíbí se mi, když tady Babiš říká, jak je Moravskoslezský kraj zdevastovaný. To není pravda, není to věcně pravda. Podařilo se nám tam situaci zkonsolidovat. Situaci v OKD se věnuji dlouho a štve mne, že jsme jako vláda v té věci neudělali víc,“ reagoval také Zaorálek. Podle Zbořila Babiš zřejmě ještě nepochopil, jak se u nás dělá politika. „Nemyslím si, že věří na pravdu a lásku, ale jistě nepočítal s chováním svých kolegů v koalici, ale i v celém parlamentu, které si nijak nezadá s poměry ve Spojených státech v letech prohibice. Panové Mrázek, Pitr, Krejčíř, Kožený a jejich přátelé z příbramského Palerma a Orlické přehrady by mohli vyprávět, jak v české politice šlo a možná že zase půjde o život.“ Politolog zároveň připouští: „Je sice pravda, že se pan Zaorálek věnuje situaci okolo OKD dlouho, ale dovolme si konstatovat, že bezvýsledně. Jediné, co dosud o celá léta souzení této věci víme, že nikdo za nic nemůže a že všechno zavinil nějaký špatně sepsaný posudek. A miliardy vyletěly komínem. Nebude jednou zásluhou pana Zaorálka spíše to, že se na nic nepřišlo, než to, že to budou muset napravovat ti, kteří to nezavinili?“
Zeman využije všech pravomocí, aby se na vzniku nové vlády podílel
Předseda hnutí ANO by se mohl stát premiérem i v případě, že by ho policie vzala do vazby. ParlamentnímListům.cz to v rozhovoru řekl prezident Miloš Zeman. Na otázku, zda by ho v takovém případě jmenoval, řekl: „Nepochybně ano.“ Zároveň uvedl: „Je zapotřebí si uvědomit, že po volbách by musela policie žádat znovu o vydání Andreje Babiše jako nově zvoleného poslance, takže by musel být z cely propuštěn.“ A o čem svědčí názor prezidenta Miloše Zemana? „Zřejmě pana prezidenta konečně napadlo, že ty všechny možné špinavosti, kterým jsme museli poslední rok přihlížet, se mohou fatálně dotknout i jeho. Řeči pana MV Chovance o ‚právním státu‘ svědčí nejen o tom, že to na plzeňských právech vzal okolo právního pozitivismu až příliš rychle a že neví, že podle zákonů se soudilo a odsuzovalo v Německu i za nacismu a že odvolávání se na literu zákonu je jen nezbytným předpokladem, ale ještě to neznamená, že spravedlnosti bylo učiněno zadost,“ reagoval Zbořil. „Trikům s novým vydáním obou poslanců do rukou zákona Miloš Zeman pak dnes už zcela otevřeně říká, že po volbách bude jako prezident využívat všech svých ústavních pravomocí, aby se na vzniku nové vlády podílel. Ale to také není nic nového, čeho bychom se mohli nebo měli obávat,“ dodal.
Prezident cestoval v uplynulém týdnu po Moravskoslezském kraji. V Novém Jičíně na setkání s občany sdělil i toto: „Evropský soud zamítl žalobu Slovenska a Maďarska proti migračním kvótám. Evropská unie nás pod výhrůžkou sebrání dotací bude nutit, abychom přijali několik tisíc muslimských migrantů. To nejsou Ukrajinci, to nejsou Vietnamci, to jsou islámští migranti, jejichž kultura je odlišná od naší kultury,“ podotkl Zeman. „Nesmíme se hrbit, neměli bychom si nechat vyhrožovat. Kdyby bylo nejhůř, je vždycky lepší vzdát se evropských dotací než sem pustit migranty,“ sdělil. Politolog zhodnotil, že prezident tato slova opakuje s tvrdohlavou neústupností, ale také dodává: „Přesto si však dovolím pochybovat, zda tak činí v souladu s konáním vlády nebo alespoň jejího předsedy. Snad by si mohli zapomnětliví pánové vzpomenout, že v Německu existoval Říšský osídlovací úřad pro střední a východní Evropu (a také do čí agendy spadal), čím se zabýval a kdo jeho činnost související se ‚zavlékáním osob na otrockou práci do zahraničí‘ ukončil.“ To, že představitelé vlády ČR po všech možných oslavách spolupráce v rámci V4 na tyto naděje dokázali zapomenout, je podle Zbořila zatím jen začátek cesty do neznáma, o níž si svou služebností vůči „zdravému jádru EU“ řekli. „Pan prezident samozřejmě říká, co lidé chtějí slyšet, a myslí při tom i na svou volební kampaň. Ale to ještě neznamená, že nemá pravdu,“ doplňuje politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá